Bir delinin eline düşmek

Deli bilimadamı Sergei Bruyukhonenko'nun kesik köpek kafalı deneyi

Sergei Bruyukhonenko, araştırmaları için köpek kafası kesen bir bilimadamı idi. Açık kalp ameliyatlarının öncüsü kabul edilen Bruyukhonenko, “autojektor” adını verdiği, kalp ve akciğer işlevini gören ilkel bir alet geliştirmiş, kafasını kestiği köpekleri , bu aletle canlı tutuyordu. Halka açık ilk sunumunu 1928 yılında gerçekleştirdi. Köpeğin kafası kesilmiş olarak hala yaşadığını ispatlamak için masaya çekiçle vurmuş, irkilen hayvan, gözüne tutulan ışıkla da kirpiklerini, bir kuş tüyünden huylanan burnunu oynatmıştır. Ödül olarak verilen peynir parçasını ise çiğnemiş, yutkunduğunda seyirciler açık yemek borusundan dökülen parçalardan oldukça ürkmüşlerdir.

Deneyden, gerçek olup olmadığı yıllardır  tartışılan görüntüler: Youtube sevenler ve bir diğer kaynak. ✪

Bazı rahatsızlıkları olan kişileriz. Ocak 2008’den bu yana garip aralıklarla sürüyoruz. Kapalı veya yayında olmadığımız anlar, yayında olduklarımızdan epey az.

2017 yılında belirsiz süreliğine ara verdik. Karar alındığında sitede beş bine yakın kısa/uzun metin vardı; şu anda bu sayı iki binin biraz üzerinde. Geriye dönük olarak ömrünü tükettiğini açık eden metinleri silmeye devam edeceğiz. Silmesi yazmasından uzun sürüyor ve daha meşakkatli. Metinlerin de ömrü vardır. – Devamı için: [Meram]