Bir fotoğrafta tüm sürrealistler

Öyle ilginç bir fotoğraf ki, yolları ilerleyen yıllarda ayrılacak olan, dünyaya dair umutları zirvede Sürrealist hareketin ateşleyicileri bu fotoğrafta. Picasso, Paul Eluard, Andre Breton, Paul Eluard’ın karısı Gala (henüz Salvador Dali onu Paul Euard’dan koparmamış), Robert Desnos, Max Ernst ve tanımlamakta zorlanılan iki kişi daha bu eğlenceli karede.Bir fotoğraf karesinde, tüm dünyayı sanatsal anlamda değiştiren bir akım görüntüleniyor. Şöförü ve arkasındaki kadını tanımlayamıyorum, tahminime göre şöför ya Tristan Tzara ya da Marcel Duschamps (Max Ernst!), arkadaki kadın da yüksek ihtimalle Titanik kazasından aldığı yüklü tazminat ile Paris’te yaşamaya başlayan ve sonra Marcel Duschamps’ın da karısı olacak Peggy Guggenheim Simone Breton
Ocak '08

Öyle ilginç bir fotoğraf ki, yolları ilerleyen yıllarda ayrılacak olan, dünyaya dair umutları zirvede Sürrealist hareketin ateşleyicileri bu fotoğrafta.

Picasso, Paul Eluard, Andre Breton, Paul Eluard’ın karısı Gala (henüz Salvador Dali onu Paul Euard’dan koparmamış), Robert Desnos, Max Ernst ve tanımlamakta zorlanılan iki kişi daha bu eğlenceli karede.Bir fotoğraf karesinde, tüm dünyayı sanatsal anlamda değiştiren bir akım görüntüleniyor.

Şöförü ve arkasındaki kadını tanımlayamıyorum, tahminime göre şöför ya Tristan Tzara ya da Marcel Duschamps (Max Ernst!), arkadaki kadın da yüksek ihtimalle Titanik kazasından aldığı yüklü tazminat ile Paris’te yaşamaya başlayan ve sonra Marcel Duschamps’ın da karısı olacak Peggy Guggenheim Simone Breton olmalı.

Şöförün ardındaki kişi Paul Eluard, onun arkasında komik bıyığıyla Max Ernst var (Joseph Delteil!), Ernst’in arkasında o zamanlar Paul Eluard’ın karısı ilerleyen yıllarda Salvador Dali’nin en büyük ilham kaynağı ve eşi olacak Gala bulunuyor. (Kısa kollu olan.)

Gala’nın sırtına “binmiş” olan ise daha sonra Nazilerin öldüreceği, direnişe de katılıp Nazilere esir düşen şair Robert Desnos ve en arkada henüz Paris’i Nadja’nın gözünden anlatmamış olan Andre Breton var. Bisiklete binen ise, Pablo Picasso Max Morise tabii ki.

Tarihe not düşülsün.

Düzeltmeler için Ayşe Güngör’e teşekkür ederiz. ✪