Bisiklet Günü 2009

…Hofman 19 Nisan 1943’te, yani asidi ilk bulduğundan yaklaşık dört buçuk yıl sonra kendisi üzerinde denedi ve bisikletiyle eve giderken asistanından kendisini izlemesi ricasında bulundu. Hofman yolda etrafındaki yapıların şekillerinin bozulduğunu ve sallandıklarını sanmaya başladı. Kendi deyimiyle dünyaya sanki eğri bir aynadan bakıyordu. Ayrıca hareketleri de sanki kıpırdanırcasına yavaştı. Ne var ki asistanı Hofman’ın çok hızlı gittiğini anlattı kendisine sonradan…

Dr. Albert Hofman’ın 66 yıl önce bisikletiyle çıktığı bu özel “yolculuğu” 1985 yılından beri kutlayan bir kısım sempatizan, bu yıl da etkinliğin dünyanın tüm ülkelerine yayılmasına çabalıyorlar.

Pek çok ülkede -gerisindeki hikaye pek “bilinmeden” de olsa- “Bisiklet Günü” olarak kutlanan 19 Nisan, 2009’da bir pazar gününe denk geliyor.

Sabah 8’den gece 11’e kadar bisikletlerle turlamanın, gidilecek tüm güzargahlarda bisiklet kullanmanın yanı sıra eşe, dosta, düşmana bisikletli kartlar yollamak da öneriliyor.

Facebook’un güzide gruplarından Pyschedelia tarafından “serbest sular”da düzenlenen etkinliğe katılımını ilan etmek isteyenler için facebook event sayfası burada. Hofman’ın bisikletli macerası ise daha ayrıntılı bir şekilde şurada.

Pedallara kuvvet, trafik canavarlarına dikkat!

Bisiklet Günü
19 Nisan 2009 Pazar 08:00 – 23:00
Yer: Her yer
 ✪

Bazı rahatsızlıkları olan kişileriz. Ocak 2008’den bu yana garip aralıklarla sürüyoruz. Kapalı veya yayında olmadığımız anlar, yayında olduklarımızdan epey az.

2017 yılında belirsiz süreliğine ara verdik. Karar alındığında sitede beş bine yakın kısa/uzun metin vardı; şu anda bu sayı iki binin biraz üzerinde. Geriye dönük olarak ömrünü tükettiğini açık eden metinleri silmeye devam edeceğiz. Silmesi yazmasından uzun sürüyor ve daha meşakkatli. Metinlerin de ömrü vardır. – Devamı için: [Meram]