Bu yana da salla Rachel Brice

Rachel Brice, "Tribal Fusion" denen göbek dansı kategorisinin en iddialı isimlerinden birisi, hatta son yıllarda nefis gösterilerine ilgiyi oldukça arttırmasıyla bu stilin gelişmesinde öncü kabul ediliyor.
Mart '10

Rachel Brice, “Tribal Fusion” denen göbek dansı kategorisinin en iddialı isimlerinden birisi, hatta son yıllarda, nefis gösterilerine ilgiyi oldukça arttırmasıyla, bu stilin gelişmesinde öncü kabul ediliyor. Tribal Fusion, 80’li yılların sonuna doğru Amerika’da Doğu kültürüne artan ilginin, bedende göbek kısmına odaklanmasıyla başlıyor. Klasik göbek dansı ile popping (şu, Asena’nın da bir zamanlar yaptığı vücudun elektroşoka girmişcesine titremesi gibi hareketler içeren, 70’lerde ortaya çıkmış bir funk dans stili),  breakdance, hip hop, flamenko, Mısır, Bali gibi ülkelere özgü dans teknikleri, klasik, modern gibi daha pek çok çeşitte dansın bir karışımı olan Tribal Fusion stili gösterilerde, müzikler de aynı şekilde çeşitlilik gösteriyor; Hindistan ve yine tabi Mısır gibi ülkelerin yöresel müzikleri ve pop ya da geleneksel Orta Doğu ezgileri ile elektronik, hip hop, hatta rock gibi modern tınılar kullanılıyor.

Kostümler ise yine tüm bu çeşitliliğin bir karışımı fakat en belirgin farklılık, tipik bir dansöz kıyafetinde olmadığı üzere, sağdan soldan sarkan kumaş parçalarının altına çoğunlukla bol paça taytların, pantolonların giyiliyor olması. Ki kanımca bu, zaten sergileyenler tarafından halihazırda bir sanat olarak kabul edilen göbek dansına, benim gibi baldır bacak ortalıkta salınan, memeleriyle püskül çeviren dansözlere aşina seyirciler tarafından duyulan saygıyı ilk bakışta katlıyor. 

Rachel Brice, 1988’de Northern California Renaissance Faire’de, bir 16 kişilik Orta Doğu Dans ve Müzik grubu olan meşhur Hahbi’Ru‘nun gösterisini izler; sahnede kıvrılan bedenlere, müziğin ritmine aşık olur, hemen ders almaya başlar. 1999’da dansını meslek edinmek amacıyla San Francisco Üniversitesi’nde Dans Etnolojisi bölümüne başlar, dans etmeye devam eder. 2003’te Miles Copeland’ın Belly Dance Superstars grubuyla sahne alır. Aynı yıl, bir cevher keşfettiğine inanan Copeland’ın da yardımıyla, hem başkalarına dans ve yoga dersleri verebileceği, hem de kendi dans gurbuyla gösteriler yapabileceği The Indigo Belly Dance Company’yi kurar. 2007’de Le Serpent Rouge adlı sahne şovuyla ilk kez turneye çıkar, hala da devam etmekte turnelerine.

Amerika ve Avrupa’da, turne dönemleri dışında sık sık festivallere de katılan Brice’ın, yoga ve ustası olduğu bu göbek dansı stili üzerine pek çok  eğitici videosu bulunmakta. Kendisi ayrıca Pixar animasyon şirketinin de resmi yoga ve dans hocası.

Rammstein’la göbek dansı uyarlanabilen (her eve lazım) bir kadın olan Rachel Brice, sahnede gerek koreografisini kendisinin hazırladığı şovlarına kattığı teatral nüanslar, gerek dansın temasına uygun, en ince detayına kadar hayran bırakan kostümleri, gerekse müzik seçimleriyle, hadi dürüst olalım; insanı ekrana kitleyen zarif el hareketleri ve muhteşem bir sakinlikte seyreden kıvrımlarıyla günümüz göbek dansına “oldukça” ilgi duymamızı sağlıyor. Rachel Brice Türkiye’ye gelsin! Yakından izleyelim, daha çok sevelim…

<

p style=”text-align: center;”>

<

p style=”text-align: center;”>

İzleyin: Rachel Brice & Kami Liddle 2005 Tribal FusionParis Performance 2005 – Tribal Fest 2006Tribal Fest 2005Snake Charmer – Rachel Brice Dances To Bassnectar/KraddyTribal Fest 2005 Drum Solo – Rachel Brice Insane Belly Dancing – Rammstein Link 2 3 4 (Clawfinger Gerade Aus Remix) – Whisper To Me in Hungarian – Rachel Brice & Frank London ✪