[Camille Claudel] Ölene dek heykel yapmak…

Derler ki;

– Önce öğrencisi olan Camille’e, sormadan her şeyi danışır olmuş Rodin. Sonrasında, Camille’e yazdığı mektuplar Rodin müzesinden uçuvermiş.
– Camille La Valse isimli eserinin bir kopyasını besteci Claude DeBussy’ye hediye etmiş. Besteci ölene dek şöminesinin rafında duran heykel, kimilerine göre aralarındaki romantik ilişkiyi yansıtır. DeBussy, Camille’den küçüktü. Özellikle bestecinin, heykeltraşa daha… hatta çok daha düşkün olduğu söylenir.
– Rodin’in değil sadece, dönemin Paris’inin genç kızlara düşkünlüğü biliniyor. Rodin’in şair Pierre Louÿs’in kız arkadaşını “aparttığı” olayda çıkan yaygara büyüktü.
– Pierre Louÿs’in Gece Yayınları’ndan çıkan kitapları bugün bulunmazlar arasındadır. “Kadın ve Kukla” ile “Kral Pausole’ün Serüvenleri”, antik değere doğru yol almaktadır.
– 18-24 yaşları arasında Rodin’in sevgilisiyken, ondan ayrıldıktan yedi yıl sonra ilk belirtiler çıkmaya başlamıştı. “Rodin bazı heykellerini mi gizliyordu Camille’den?” Evine girilip taslaklarının çalındığı fikrine kapılmıştı. Eserlerinin çoğunu kendi eliyle yok etti.
– Camille, ilk paranoya belirtileri gösterdikten sonra, onu hep desteklemiş kardeşinin [Paul Claudel] evlenip uzaklaşması, sonrasında da yine kendisine sürekli destek olan babasının ölümü sonrasında, 1913 yılında annesi ve kardeşinin başvurusuyla akıl hastanesine yatırıldı. Kimi kaynaklar hastaneye yattığında aslında 45 yaşında olduğunu ve resimlerinin de değiştirildiğini söyler.
– Hastanede geçirdiği uzun yıllarda annesi ve kızkardeşi kendisini hiç ziyaret etmedi. Doktorların, “artık iyileşti, ailesinin yanında olması daha doğru” açıklamalarına karşılık, kendisini hastaneden çıkarmadılar.
– Camille’in bebeği karnında ölünce içine girdiği yoğun depresyon, başedemediği keder sonrasında yaptığı heykel Clotho için, “”O’nı doğurdu, rahatladı…” demişlerdir…
– Camille, nadiren yanına uğrayan kardeşi Paul Claudel haricinde kimseyle temas ettirilmeden, hastanede geçirdiği 30 yılın ardından yaşama veda etti. ✪

La Valse
Clotho

Bazı rahatsızlıkları olan kişileriz. Ocak 2008’den bu yana garip aralıklarla sürüyoruz. Kapalı veya yayında olmadığımız anlar, yayında olduklarımızdan epey az.

2017 yılında belirsiz süreliğine ara verdik. Karar alındığında sitede beş bine yakın kısa/uzun metin vardı; şu anda bu sayı iki binin biraz üzerinde. Geriye dönük olarak ömrünü tükettiğini açık eden metinleri silmeye devam edeceğiz. Silmesi yazmasından uzun sürüyor ve daha meşakkatli. Metinlerin de ömrü vardır. – Devamı için: [Meram]