Çanakkale’de Ece Ayhan Kültür Evi & Arşivi Çalışmaları

Çanakkale’de bir grup okur, 2008 yılından bu yana sürdürülen sivil girişimi yeniden örgütleyerek, Ece Ayhan Kültür Evi ile Ece Ayhan Arşivi’ni kurmak ve her yıl Ece Ayhan Buluşmaları düzenlemek amacıyla çalışma başlattı.
Ocak '11

Çanakkale’de bir grup okur, 2008 yılından bu yana sürdürülen sivil girişimi yeniden örgütleyerek, Ece Ayhan Kültür Evi ile Ece Ayhan Arşivi’ni kurmak ve her yıl Ece Ayhan Buluşmaları düzenlemek amacıyla çalışma başlattı.

Çanakkale’deki tarihi Yalı Hanı’nda süren toplantılarda, Ece Ayhan konusunda araştırma yapmak isteyen akademisyenler, edebiyatçılar, öğrenciler ya da okurların yanı sıra, Ece Ayhan’ı henüz okumamış, tanımayanlar için de Ece Ayhan Arşivi için çalışmalar yapılıyor.

Elinde, arşivinde ya da bir tanıdığında Ece Ayhan ile ilgili bilgi ve belge olan okurların katkısıyla, tüm bilgilerin bir merkezde toplanmasını, böylelikle herkese açık büyük bir arşivin yaratılması isteniyor.

Ece Ayhan Sivil Girişimi’nin basın bildirisi şöyle:

Türkiye’nin aykırı, muhalif, mülksüz, sipsivil şairi/etikçisi Ece Ayhan’ın ana ve mezar kenti Çanakkale’de, bir grup okur, 2008 yılından bu yana sürdürülen Sivil Girişimi yeniden örgütleyerek (Aşk), ‘Ece Ayhan Kültür Evi’ ile ‘Ece Ayhan Arşivi’ni kurmak ve her yıl ‘Ece Ayhan Sempozyumları’ düzenlemek amacıyla çalışmaya başladı.

Tüm çalışmaların, küflü/paslı nostaljik bir yaklaşım yerine, şiir, edebiyat, tarih, resim, müzik, felsefe, ahlak gibi alanlarda ‘iktidar ve otorite karşıtlığı’ ruhu ve gönüllülük ilkesinde gerçekleşmesini isteyen Sivil Girişim, Türkiye’nin ve dünyanın dört bir yanındaki Ece Ayhan okurlarını, önce sanal ortamda bilahare Çanakkale’de bir araya getirmek için hazırlıklarını sürdürüyor.

Yalı Hanı’nda süren toplantılarda, Ece Ayhan konusunda araştırma yapmak isteyen akademisyenler, edebiyatçılar, öğrenciler ya da okurların yanı sıra, Ece Ayhan’ı henüz okumamış/tanımayanlar için de çeşitli etkinlikler tasarlanıyor.

Bu duyuru ile, Ece Ayhan Sivil Girişimine katkıda bulunmak isteyen herkesi, bizimle temasa geçmeyi çağırıyoruz. Öneri, görüş, dilek ve eleştirilerinizi bize ulaştırabilirsiniz. Elinde, arşivinde ya da bir tanıdığında Ece Ayhan’la ilgili bilgi ve belge olan okurların katkısıyla, tüm bilgilerin bir merkezde toplanmasını, böylelikle herkese açık büyük bir arşivin yaratılmasını istiyoruz.

EASG – Çanakkale Ocak 2011

İnternet sitesi adresi: www.eceayhan.com
Posta adresi: Yalı Hanı / Çanakkale
Mail adresi: eceayhangirisimi@eceayhan.com ✪