Cyperpunk Happening: Robotik Hayaller ve Komet “DışUzay Bağlantısı”

İlk kez 2011 sonunda Periferi Kolektif'in Ubik Project sergi/etkinlikleri vasıtasıyla yan yana gelmişti Robotik Hayaller. Uzun sayılabilecek süre içine döndü ve olgunlaştı, 2013 yazına ise ışık hızıyla geri döndü.
Aralık '13

Cyperpunk Happening: Robotik Hayaller ve Komet "DışUzay Bağlantısı" 1İlk kez 2011 sonunda Periferi Kolektif’in Ubik Project sergi/etkinlikleri vasıtasıyla yan yana gelmişti Robotik Hayaller. Uzun sayılabilecek süre içine döndü ve olgunlaştı, 2013 yazına ise ışık hızıyla geri döndü.

Bu süreçte Robotik, tinsel projeyi kolektif üretime açtı, onbeş yeni kayıt üretti, Günebakan Prods adlı underground label ile “3- 33” başlıklı kaset projesine yaptı, sırasıyla Ekim ayında “evrim geçirmiş bir makinenin cinsel suçları” adlı performanslarıyla İstanbul Industrial Fest’te,Kasım ayında “Gündelik Sabotajlar” başlıklı performanslarıyla  Peyote sahnesine çıktı. Ve şimdi de 4 Ocak’ta Demonation Fest kapsamında Komet ile birlikte gerçekleştirecekleri “DışUzay Bağlantısı” performanslarıyla Babylon sahnesine çıkıyor.

Robotik Hayaller’in Komet ile beraber olan macerası ilk değil. Robotik Hayaller, Kasım ayı içinde sanatçı Komet ile doğaçlama merkezli, performatif  3 ev kaydı gerçekleştirdi. Bunlardan ilki “Ziggurat”ta Komet nefesini bir enstrumana çevirdi, Nadir Düzey’de bir çeşit mantra aurası yarattı, “uzay kentinde” de ise acapella havasında neşeli bir atışmayı tetikledi. Şimdi zaten yüksek ve patlayıcı doğaçlama kapasitesine sahip Robotik Hayaller ile bir nevi Dadaist meddah olan Komet’in sahnede birlikte neler yapacağı merak konusu.

Robotik Hayaller; kendini bir müzik grubu olarak değil,cyberpunk bir “olay”a dönüşme hevesinde bütünsel ve kolektif bir sanat hamlesi olarak görür. Robotik Hayaller şarkı yapmaz bir  fikir ya da imgeye kafayı takar, sezgisel bir ruh  haline girer ve buna dair ses/söz/gürültü üretir. Şarkı sözü algısına karşı Robotik lirik kavramını koyar.İşitsel olduğu kadar düşünsel ve görsel bir düş dünyası inşa etmeye soyunur. ✪

Önceki

[Fethi Naci] Sevinç Veren Bir Hırsızlık

Sonraki

[Unutulmasın diye] Orhan Talat Şalcıoğlu