Deluze ve Çağdaşları

Deluze ve Çağdaşları – 28 Mayıs – 02 Haziran 2012 18:30

Akbank Sanat’da Gilles Deleuze üzerine İstanbul’da yapılan kolokyum dizisinin yedincisi bu sene Deleuze’ün dönemindeki düşünürlere odaklanıyor. Gilles Deleuze’ün etki aldığı veya etki verdiği araştırmacılar üzerine düşünülecek ve konu tartışmaya açılacaktır.

Deleuze ve Çağdaşları seminerleri Akbank Sanat’ın, İstanbul Fransız Kültür Merkezi işbirliğiyle, uzun zamandan beri gerçekleştirdiği sanatsal ve felsefi yaklaşım dizisinin devamıdır. Ali Akay’ın düzenlediği bu seminer dizisinde Gilles Deleuze’ün düşüncesinin çağdaşı düşünürler ile olan ilişkisini ele alınacaktır. Ali Akay, David Lapoujade, Pierre Montebello, Ahmet Soysal, Bertrand Prévost ile Pierre Zaoui’nin konuşmaları bu seminer dizisinin yönünü belirleyecektir.

Konferanslarda simültane çeviri yapılacaktır. Etkinlikler ücretsizdir. Salon kapasitesi sınırlıdır. Etkinliğin davetiyeleri etkinlik saatinden bir saat önce Akbank Sanat gişesinden alınabilir. ✪

28 Mayıs Pazartesi 18.30 Pierre Zaoui – “Michel Foucault”
29 Mayıs Salı 18:30 Bertrand Prévost – “Georges Didi-Huberman”
30 Mayıs Çarşamba 18:30 Pierre Montebello – “Jacques Ranciere”
31 Mayıs Perşembe 18:30 David Lapoujade – “Pierre Clastres”
01 Haziran Cuma 18:30 Ali Akay- “Georges Dumezil”
02 Haziran Cumartesi 18:30 Ahmet Soysal – “Jean-François Lyotard”

Bazı rahatsızlıkları olan kişileriz. Ocak 2008’den bu yana garip aralıklarla sürüyoruz. Kapalı veya yayında olmadığımız anlar, yayında olduklarımızdan epey az.

2017 yılında belirsiz süreliğine ara verdik. Karar alındığında sitede beş bine yakın kısa/uzun metin vardı; şu anda bu sayı iki binin biraz üzerinde. Geriye dönük olarak ömrünü tükettiğini açık eden metinleri silmeye devam edeceğiz. Silmesi yazmasından uzun sürüyor ve daha meşakkatli. Metinlerin de ömrü vardır. – Devamı için: [Meram]