“Demek Yazar Olmak İstiyorsun” Olma

Giuseppe Culicchia’nın “Demek Yazar Olmak İstiyorsun” adlı kitabı, Nazlı Birgen’in çevirisiyle Aylak Adam Yayınları’nca yayımlandı.
Eylül '14

“Demek Yazar Olmak İstiyorsun” Olma 2’nın “Demek Yazar Olmak İstiyorsun” adlı kitabı, Nazlı Birgen’in çevirisiyle Aylak Adam Yayınları’nca yayımlandı.

Tanıtımına göre, bu, sadece bir kitap yayımlatmanın hayaliyle yaşayanların okuması gereken bir kitap değil. Culicchia, bir yandan yazmanın tüm inceliklerine işaret ederken, diğer yandan bir yazarın doğumunun ve gelişiminin aşamalarını açığa çıkarıyormuş. Editörden basın bürosuyla olan ilişkilere, kapak tasarımından imza günlerinin gerçekleştirilmesine kadar bir yazarı ilgilendiren önemli noktaları tüm metne yayılan bir ironiyle inceliyormuş. Culicchia’nın bakış açısı, eğlenceli olduğu kadar düşündürücü, cesaretlendirici olduğu kadar ilham vericiymiş.

Daha önce söylemiştik, tekrar edelim, yazarlığı anlatan kitaplara, atölyelere değil, nitelikli okurluğa yönelten atölyelere, kitapların hikayelerinin anlatılmasına ihtiyaç var. Bu kitabı okumak yerine Virginia Woolf’un bir öyküsünü okuyun daha iyi.

 

Charles Bukowski bu konuda şöyle yazmış bir zamanlar:


 

Doğru zaman olduğunda ve seçildiysen,
o kendi kendini yazdıracaktır,
ya sen ölene ya da içinde o ölene kadar 
devam edecektir.

başka bir yolu yok
asla olmadı.

– C. Bukowski

 

  ✪

Önceki

Tiraje Dikmen

Sonraki

[Karen Russell] Timsah Park