Demokrasinin altı şarkısı: Ernst Buch

Alman aktör ve şarkıcı Ernst Buch, 1937 yılında cumhuriyetçilerin yanında savaşmak üzere ispanyol iç savaşına katılmıştı. 37 ve 38 yıllarında Radyo Barcelona ve Radyo Madrid yayınlarından kaydedilen ve Uluslararası Tugaylar'a atfedilen "Demokrasinin altı şarkısı/Six Songs For Democracy" 1940 yılında Keynote plak şirketi tarafından yayınlanmıştı.
Mart '10

Alman aktör ve şarkıcı Ernst Buch, 1937 yılında cumhuriyetçilerin yanında savaşmak üzere İspanyol İç Savaşı’na katılmıştı. 37 ve 38 yıllarında Radyo Barcelona ve Radyo Madrid yayınlarından kaydedilen ve Uluslararası Tugaylar’a atfedilen “Demokrasinin Altı Şarkısı/Six Songs For Democracy” 1940 yılında Keynote plak şirketi tarafından yayınlanmıştı.

Şarkılarda vokalleri Nazi Almanyası’ndan kaçmış olan mülteci Ernst Busch üstlenirken, barikatlarda savaşanlardan oluşan bir koro da ona eşlik etmişti. Aşağıdaki fotoğrafta, İspanyol milliyetçilerine karşı savaşan 11. Tugay’daki askerlerle görülen Busch, fotoğrafta üniforma giymeyen tek kişi.

İspanyol İç Savaşı’nı General Franco güçlerinin kazanmasının ardından Belçika’ya iltica eden Busch, Almanya’nın bu ülkeyi de istilası sonrasında Fransa ve Berlin’de önce mülteci sonra ise esir kampına gönderildi. Sovyet ordusunun kamplardaki insanları kurtarması sonrasında ise, hayatının kalanını Doğu Almanya’da geçirmeyi tercih etti ve bu ülkenin sembollerinden oldu.

 ✪