Diablo Reis

Siemen Danziger ya da Zymen Danseker ya da Simon de Danser, 17. yüzyılın tanınmış korsanlarındandı. Uçan değil de rüzgara kaçak yelken açan Hollandalı.
Haziran '10

Siemen Danziger ya da Zymen Danseker ya da Simon de Danser, 17. yüzyılın tanınmış korsanlarındandı. Uçan değil de rüzgara kaçak yelken açan bir Hollandalı. Dordrecht’te doğmuş. Garp Ocakları’nın bu meşhur korsanı, Türklere ve Cezayirlilere Cebelitarık Boğazı’nı geçmeyi, kürekli kadırgalar yerine yelkenlileri kullanmayı öğreten korsan olarak da biliniyor. Her ne kadar Simon Reis olarak geçse de kayıtlara, çılgınlıkları ve cesareti nedeniyle Deli Reis, Deli Kaptan hatta Diablo Reis olarak kazınmış dönemin hafızalarına.

Cezayirlilerle olan sıkı ilişkilerini, yağmaladığı İspanyol gemilerinden getirdiği ganimetler ve Müslümanlığı seçmesiyle pekiştiren Diablo Reis, aslında dininden hiçbir zaman vazgeçmedi. Bir “kafir”i daha kendilerinden yaptıklarını düşünen Müslümanların güvenini kazanarak kısa sürede yüksek mertebelere geldi. Cezayirlilerden köle temin edip limanlarından sınırsız yararlanırken, daha önce kimselerin cesaret edemediği sulara açıldı, gemiler batırdı. Bir süre sonra her milletten denizcinin korkulu rüyası haline gelmeye başlayan Diablo Reis, kara günlerinde sarayında yaşıyor, Akdeniz’i kendi gölü gibi görüyordu. Kendisinden kurtulmanın vakti gelmişti. Peşine düşen İngiliz ve İspanyollardan birkaç kez “ucuz” kurtulmasına rağmen bir fırsatını bulup Fransa Kralı IV. Henry’den af diledi. Yüklü bir ödeme karşılığında affedildi, sonradan yanına aldıracağı karısı ve çocuklarını geride bırakıp denizciliğe başladığı Marsilya’ya döndü.

Marsilya’da geçen birkaç dingin yıldan sonra Fransa, Cezayirlilerden alınmak üzere olan bir takım gemiler için aracı olmasını istediğinde, eski günlerinin şehvetiyle yola çıkan Diablo Reis, kıyıya çıkar çıkmaz yakalanmış ve Cezayirliler tarafından Müslüman gemilere saldırıları sebep gösterilerek hemen oracıkta cezalandırılmış, kafası kesilmiştir.

Olaya tanık olan İskoç gezgin William Lithgow arkasından “Mağribilerin tek müzmin düşmanı” demiş, notlarına Diablo Reis için son olarak şu sözleri eklemiştir; “İşte yaşayan en iyi Avrupalı’nın bile gösteremeyeceği kurnazlıkta yüce Türk politikası…”

Diablo Reis’in memleketinden müzik grubu Scotch, Dordrecht gecelerinden birinde Simon de Danser çalarken…

 ✪

Önceki

Bahçedeki gidonları kromajlı pırpır da neyin nesi?

Sonraki

Winkler+Noah: Awakening/Les Femmes Heretiques