Efrim’in kararsızlığı ve Kosova

Geçtiğimiz hafta, Efrim Manuck açıklamaları dahilinde, post rock camiası garip bir kararsızlık yaşadı.
Şubat '08

Efrim Manuck açıklamaları dahilinde, post rock camiası garip bir kararsızlık yaşadı. Efrim Menuck, hafta içinde Drowned In Sound’a yaptığı kısa açıklamada 2003 yılından beri çalışmalarına ara vermiş olan Godspeed You! Black Emperor için, “Irak savaşı, Godspeed’in devam etmesini imkansız kılmıştır. Bu şartlarda, GY!BE’nin “yapılmaması” gereken bir çalışma olduğunu düşünüyorum” gibi bir cümle kurunca, Irak savaşı bahane Efrim’in A Silver Mt Zion ile keyfi yerinde şeklinde düşünceler ortaya çıkmıştı.

Pitchfork ise bunun üzerine Efrim ile temasa geçmiş ve A Silver Mt Zion basın sözcüsü aracılığıyla, “Drowned in Sound olayında sözlerim yanlış aktarıldı, Godspeed’in 2002’den beri ara verdiği doğru ((Efrim 2002’de ara verdiklerini söylese de Godspeed You! Black Emperor’un 2003 yılında verdikleri konserler var)), ancak bu aranın kalıcı olduğunu açıklarsak eğer, bunun sebebi Irak olmayacaktır” şeklinde bir cevap vermiş.

Video ise, Kosova’nın bağımsızlığını ilan ettiği bugün anısına, Godspeed’in hiç kaydedilmemiş “Albania/Arnavutluk” isimli şarkısının yapısı üzerine doğaçlama ve arkaplandaki “Hope/Umut” isimli görselleriyle son konserlerinden birine ait, ses kalitesi iyi bir canlı kayıt. Yugoslavya, evden habersiz ayrılan bir kardeş gibisin. ✪