Elvan Alpay, Biophilia I Serisinden, 2012, Tuval üzerine karışık teknik, 180x 180 cm.
Elvan Alpay, Biophilia I Serisinden, 2012, Tuval üzerine karışık teknik, 180x 180 cm.

[Elvan Alpay] Biophilia I

Elvan Alpay'ın 'Biophilia I' adlı sergisi 5 Ocak 2013’e kadar Ankara Galeri Nev’de izlenebilir
Aralık '12

Elvan Alpay
“Biophilia I”
Tarih: 07 Aralık 2012 – 05 Ocak 2013
Mekan: Galeri Nev
Adres: Gezegen Sokak No:5
06700 GOP Ankara
Tel: 0312 437 93 90

Elvan Alpay, Biophilia I Serisinden, 2012, Tuval üzerine karışık teknik, 180x 180 cm.
Elvan Alpay, Biophilia I Serisinden, 2012, Tuval üzerine karışık teknik, 180x 180 cm.

Sergiye adını veren “Biophilia”, sosyobiyolojinin önde gelen düşünürlerinden Edward O. Wilson’ın “Biophilia Hipotezi” adlı çalışmasında öne sürdüğü, insanlar ve diğer canlılar arasında var olan içgüdüsel bağı tanımlıyor. İnsanoğlu, bilinçaltında durmaksızın başka yaşam biçimleriyle ilişkilenmeye çabalıyor. Diğer yandan, Wilson’a göre, doğaya yönelmeye biyolojik olarak kodlanmış insanlar, zaman geçtikçe, deneyim ve kültür aracılığıyla bu yönelişi geliştiriyor, rafineleştiriyor.

Elvan Alpay, kendini ifade eden temel kavram olarak belirlediği “doğa” ile ilgili şunları söylüyor: “İlerleme ve refah adına ‘talan’ kültürünün sürekli şiddetini arttırdığı günümüzde, doğa üzerine düşünmek de önemini aynı oranda arttırıyor; doğayla kurduğumuz ilişki tüm kültürel, ahlaki ve politik kimliğimizin temelini oluşturuyor.”

Elvan Alpay’ın eserlerine hakim olan ‘çoğaltma’ ya da ‘tekrar’, bu sergide, aynı formun/motifin çeşitlendirilerek çoğaltılması olarak karşımıza çıkıyor. Doğanın sağaltıcı, iyileştirici etkisine ve sonsuz çeşitliliğine övgü niteliğindeki sergi, polyester film üzerine yapılmış likid akrilik desenlerin, katmanlar halinde üst üste getirildiği tual kompozisyonlarından oluşuyor.

[toggle title=”Elvan Alpay hakkında:”]İstanbul, 1968
Elvan Alpay, 1986 yılında Marmara Üniversitesi, Resim Bölümü’nden mezun oldu. Kısa bir süre Salzburg Akademisi’nde çalıştıktan sonra, yüksek lisansını yine Marmara Üniversitesi’nde tamamladı. İşleri ilk kez 1990 yılında, küratör Döne Otyam tarafından Ankara’da kurulan Galeri Zon’da izlenen Elvan Alpay’ın kişisel sergileri Ankara ve İstanbul Nev’de devam etti. Ayrıca Paris, Köln, Londra, Düsseldorf, New York gibi merkezlerde düzenlenen sergilere katıldı. Paris, Le Monde de L’Art galerisinde bir kişisel sergi de gerçekleştiren Alpay, Türkiye’deki pek çok özel ve kamusal koleksiyonun yanı sıra Paris Fondation Cartier koleksiyonunda temsil ediliyor. Elvan Alpay çalışmalarını İstanbul’da sürdürüyor.[/toggle] ✪

Önceki

[Ölüm Çetesi] Türkiye’nin ilk minimal raw Şeytancıl fotoromanı

Sonraki

Tok öyküler: plates / cenazevvelsever / uçka