[Erdal Alantar] Hayatımın Sevinç’i

Paris Ekolü'nün son temsilcilerinden Erdal Alantar 'Hayatımın Sevinç'i' sergisi ile Artpoint Gallery'de
Aralık '12

Hayatımın Sevinç’i // Erdal Alantar
Tarih: 29 Ocak – 02 Mart 2013
Mekan: Artpoint Gallery
Adres: Ahmet Fetgari Sok. Tamar Apt. No:106 D:3, Teşvikiye/İstanbul
Tel: 0212 260 9705

Boya, fırça ve tuval arasındaki sırları çözüp onların evreninde kendisine nefes kesici bir dünya yaratan usta ressam Erdal Alantar, ‘Hayatımın Sevinç’i’ adlı retrospektif sergisi ile nihayet Türkiye’de.

Uluslararası sanat uzmanlarının pek çoğuna göre onun resimleri, fırça ve boya ile yapılmış olamaz. Kendisini bütün renklerden, bütün figürlerden, bütün biçimlerden arındıran ve onların sınırlarına tutsak kalmayı daha en başında reddeden Erdal Alantar, bugüne dek Fransa, Belçika, Hollanda, İtalya, İngiltere, İsviçre yoğunlukta olmak üzere pek çok ülkede sergiler açtı. Onun elleri ile tuvaller arasındaki akıl almaz yoldan, bütün o sergilerin ziyaretçileri de geçtiler. Paris’te yaşamaya devam eden, Avrupa’daki sergi çalışmalarını aralıksız sürdüren Erdal Alantar’ın ‘Hayatımın Sevinç’i’ adlı dönüşümlü retrospektif sergisi, en son on yıl önce 2002 yılında açtığı sergiden sonraki ilk buluşması olacak Türkiye’deki resim tutkunlarıyla.

Art Point Gallery, sadece bu çok özel sanatçıyı ve eserlerini Türkiye’ye getirmekle de kalmadı; bu sergide, Paris ekolünün son temsilcilerinden olan Erdal Alantar’ın 1956 yılında yaptığı ilk resim ile geçtiğimiz günlerde yani 2012 yılında yaptığı son resmini aynı sergide buluşturdu.

Ayrıca sanatçının ilk soyut resmi de bu sergide yer alacak. Serginin açılış tarihi olarak seçilen 29 Ocak aynı zamanda sanatçının 80. doğum günü! ✪

Önceki

Oberhausen: Beyazperdede dolaşan heyula…

Sonraki

[Louise Hindsgavl] Cuts and Bruises