Erkan Çoruh “Allah’ın Erkekleri ve Kadınları”

İtalya’da yaşayan Erkan Çoruh’un son çalışması Sonbahar/Kış 2010 dönemi için tasarladığı “The Men & Women of Allah” adlı koleksiyon.

Tasarımcının koleksiyonu için etkilendiği isim ise “Women of Allah”, “Passage”, “Women Without Men” gibi çalışmalarıyla zihinlerde derin izler bırakan İran asıllı Amerikalı fotoğraf sanatçısı ve yönetmen Shirin Neshat.

Sanatçı koleksiyonunda geleneksel İslami giyim tarzıyla Batılı çizgileri birarada yorumlamış; bize kalan da dini ve siyasi sorunlar genelinde insan hakları, baskı ve özgürlük kavramlarını yine yeniden düşünmek.

Her yıl Temmuz ayında Vogue Italy ve AltaRoma işbirliğinde düzenlenen, moda sektörünün  yeni yeteneklerinin keşfedildiği  “Who Is On Next?” yarışmasının bu seneki ayağında “Radical Beauty” adlı İlkbahar/Yaz 2011 koleksiyonu ile birincilik elde eden Çoruh, Sonbahar/Kış 2010 koleksiyonunda burka ile Chanel ceketleri harmanlıyor, Batı zerafetinde alışılmadık bir İslami duruş yaratıyor, ilginç sentezleriyle tasarımlarının farklı bir boyutta dikkate alınmaya değer kılıyor. ✪

Bazı rahatsızlıkları olan kişileriz. Ocak 2008’den bu yana garip aralıklarla sürüyoruz. Kapalı veya yayında olmadığımız anlar, yayında olduklarımızdan epey az.

2017 yılında belirsiz süreliğine ara verdik. Karar alındığında sitede beş bine yakın kısa/uzun metin vardı; şu anda bu sayı iki binin biraz üzerinde. Geriye dönük olarak ömrünü tükettiğini açık eden metinleri silmeye devam edeceğiz. Silmesi yazmasından uzun sürüyor ve daha meşakkatli. Metinlerin de ömrü vardır. – Devamı için: [Meram]