Eşik[te]

Merkür, yeni sezonda başarılı genç sanatçılardan Volkan Kızıltunç’un “Eşik[te]” başlıklı kişisel sergisine ev sahipliği yapıyor.
Temmuz '13

VOLKAN KIZILTUNÇ

EŞİK[TE]

13 Eylül 2013 – 19 Ekim 2013

Volkan_Kiziltunc_InTheThresholdII_04

MERKUR, yeni sezonda başarılı genç sanatçılardan Volkan Kızıltunç’un “Eşik[te]” başlıklı kişisel sergisine ev sahipliği yapıyor. Volkan Kızıltunç’un 2004-2012 yılları arasında İstanbul ve Londra başta olmak üzere pek çok Avrupa şehrinde kaydettiği fotoğraf ve video çalışmalarından oluşan Eşik[te] isimli kişisel sergisi 13 Eylül 2013 – 19 Ekim 2013 tarihleri arasında izleyiciyle buluşacak.

Sanatçı ‘’ isimli sergisinde yer alan fotoğraflarında geçmiş ile gelecek arasında kalmış durumların görsel kanıtları vasıtasıyla gerçekliğin izlerini ararken video işleriyle de fotoğrafın iki boyutlu sınırları konusunu ele alarak hareketli ile durağan görüntü arasında şiirsel bir eşik yaratıyor.

Volkan Kızıltunç fotoğraf çalışmalarında şehirlerin topografik çıkarımlarının yanında insanların bu topografya ile olan etkileşimlerini ve arkalarında bıraktığı gerçekliğin izlerini aktarıyor. Kendini “şehrin hassas bir gözlemcisi” olarak gören genç sanatçı her zaman ‘fotoğrafik an’’ın biraz ötesinde durmayı tercih ediyor. Yola çıktığı şehir keşiflerinde sonu belli olan, ancak süresi bilinmeyen, geçmiş ile gelecek arasında sıkışıp kalmış eşik[te] ki durumların görsel kanıtlarını kendine özgü fotoğrafik dili ile izleyiciye aktarıyor.Video işlerinde ve özellikle de zaman ve mekanı sorgulamak için bir strateji olarak yerdeğişimi ve zorunlu kentsel dönüşüme yasladığı ‘Göz Kamaştırmayan’ videosunda ise bize sadece geçici bir ‘an’’ın dökümantasyonunu sunmuyor; izleyiciye aynı zamanda sinematografik bir gözlemleme ve düşünceye dalma ‘’an’’ı da ikram ediyor.

ESSL Contemporary Art Museum Viyana’nın Orta ve Doğu Avrupa ülkeleri genç sanatçıları arasında düzenlediği ve bu sene ilk defa Türkiye’nin katıldığı ESSL ART AWARD CEE 2013 Türkiye kazananı ödülüne layık görülen Volkan Kızıltunç’un “Göz Kamaştırmayan” videosu 12 Aralık 2013’te Viyana’da açılacak olan ‘Transcending Cultures ‘sergisi dahilinde ESSL Contemporary Art Museum’da görülebilir.

Türkiye’nin yükselmekte olan yeni nesil sanatçıları arasında şimdiden kendine yer edinen sanatçının Eşik[te] sergisindeki 11 adet renkli, 9 adet monokrom fotoğrafı ile 3 adet video yerleştirmesi 13 Eylül 2013 – 19 Ekim 2013 tarihleri arasında MERKUR Galeri’de görülebilir.

MERKUR
Mim Kemal Öke Cad. Erenler Apt.
No: 12 D: 2 Nişantaşı / İstanbul

Telefon: 0212 225 37 37- 0212 231 69 87
Fax: 0212 231 55 07 ✪