fmag: içerik platformu

GriZine önderliğinde Türkiyeʼnin genç dijital bağımsız yayınlarından altZine, Futuristika! ve Muhteviyat’tan oluşan fmag: içerik platformu, Aralık ayındaki GriZine 1. yaş etkinliklerinin ilk ayağını gerçekleştiriyor. fmag: içerik platformu, depoistanbul’da atölye çalışmaları ile yer alacak.

Program:

Sormadan Önce: Röportaj teknikleri
Yayın: Muhteviyat
Atölye detay: Röportajın yalnızca metin tabanlı değil, yeni medyanın araçlarıyla daha hangi alternatif yöntemlerle yapılabildiğini kurcalamak.
Muhteviyat, çalıştay katılanlarına öncelikle geleneksel röportajın yöntemlerini ve inceliklerini anlatacak. Yeni nesil röportaj yöntemleri ve video/audio gazeteciliğine dair uygulamalı çalışmalar bu süreci takip edecek. Ayrıca atölye sonunda katılımcılarla birlikte belirlediğimiz kişilerle röportaj yapılması sürecine destek, tüm editoryal ve yayın konularını Muhteviyat yazarlarıyla birlikte yürütebileceksiniz.
Tarih: 23 Ekim 2010, Cumartesi
Saat-Mekan: 13.00, depoistanbul
Süre: 1,5 saat

Düş’lem: Kolektif metin oluşturma
Yayın: altZine
Atölye detay: Laboratuvar çalışması şeklinde tasarlanan atölyede, katılımcıların imgelemini hareketlendirecek öğelerle kolektif/bireysel metinler yaratılması teşvik edilecektir. Çeşitli dış uyaranlarla (müzik, resim, metin, interaktif iletişim vs.) oluşturulacak çalışmaların Düş’lem konsepti altında bir araya getirilerek altZine’de yayınlanması planlanmaktadır.
Tarih: 06 Kasım 2010, Cumartesi
Saat-Mekan: 13.00, depoistanbul
Süre: 2 saat

Düş Mag: İnteraktif matbu yayın hazırlığı
Yayın: Futuristika! Enteresan Mevzular Dergisi
Atölye detay: Çok yakında!
Tarih: 27 Kasım 2010, Cumartesi
Saat-Mekan: 13.00, depoistanbul
Süre: 4 saat

Bağımsız Dijital Yayıncılık: Geçmişi, bugünü, ekonomisi ve politikası
Yayın: GriZine
Atölye detay: Çok yakında!
Tarih: 07 Aralık 2010, Salı
Saat-Mekan: 20.30, depoistanbul
Süre: 3 saat

*Tüm atölyelere katılımcı sayısı 20 kişi ile sınırlıdır.

Atölye çalışmalarına katılmak isteyenler fmagmag@gmail.com adresine,

İsim, Soyad
Telefon numarası
Katılmak istenen atölyenin adı

bilgilerini gönderebilirler.  ✪

Bazı rahatsızlıkları olan kişileriz. Ocak 2008’den bu yana garip aralıklarla sürüyoruz. Kapalı veya yayında olmadığımız anlar, yayında olduklarımızdan epey az.

2017 yılında belirsiz süreliğine ara verdik. Karar alındığında sitede beş bine yakın kısa/uzun metin vardı; şu anda bu sayı iki binin biraz üzerinde. Geriye dönük olarak ömrünü tükettiğini açık eden metinleri silmeye devam edeceğiz. Silmesi yazmasından uzun sürüyor ve daha meşakkatli. Metinlerin de ömrü vardır. – Devamı için: [Meram]