Sizce de ters giden bir şeyler yok mu?

12 şubat tarihinde, aramızdan biri, Yasin Akdemir, bizim adımıza, sizin adınıza "Sizce de ters giden bir şeyler yok mu?" diye sordu ve bunu belgelemek için Beyoğlu'ndan Beşiktaş'a tersten yürüdü. Yürüyüşün video kaydını Futuristika'ya gönderen ve manevi olarak eşlik ettiğimiz Yasin Akdemir'in eylemini aktarıyoruz.
Şubat '11

Deniz Yasin Akdemir’le Futuristika, önce güzide bir okur mektuplaşmasıyla tanıştı. İki taraf da, kısa bir süre “haiku” tarzında yazılmış e-postalarla haberleşti. Akdemir bir gün dergiye Taksim’den Beylikdüzü’ne yürüdüğü bilgisini gönderdi. Göztepe’den Kadıköy’e yürüyen, maç için Haydarpaşa’dan Söğütlüçeşme’ye koşan tayfasıyla Futuristika esnafı selamladı doğal olarak bu eylemi.  Ancak Akdemir’in güneşli bir Cumartesi günü Taksim’den Beşiktaş’a üzerinde “Sizce de TERS giden bir şeyler yok mu?” yazan tişört ile “tersten yürümek” ve yürüyüş videosunu Futuristika’da yayımlama isteği güzide oldu.

Deniz Yasin Akdemir, dediğini yaptı. 12 Şubat Cumartesi günü, güneşli bir günde, üzerinde “Sizce de TERS giden bir şeyler yok mu?” yazan tişörtüyle saat 14:00’da Beyoğlu Tünel’den başlayıp, Beşiktaş’a yürüdü. Akdemir’e yaptığının nasıl karşılandığını sorduk. Aktardığına göre birkaç kişi fotoğrafını çekti. Bir bölük insan “Ay evet ne düz ki” gibi tepkiler verdi. Bunun dışında, yüzlerde gülümseme ve hayret belirdi.

Tersten yürürken dünya nasıl görünüyor diye merak ettik. “İlk bir saatten sonra, artık düz yürüyen bendim. Beşiktaş’a gelip -gerçekten- düz yürümeye başlayınca ise ters yürüdüğümü unutmuş, geri geri yürümenin düzlüğüne alışmıştım bile. ilk düz adımlarıma bu şaşkınlık eşlik etti” dedi. Yürüyüş 16.00 da sona erdi. Deniz Yasin Akdemir’e yürüyüş sırasında eşlik edip, video çekimini yapan Yiğit Tokgöz’e de özel teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Doğrudan ve gayet etkili bir bireysel eylem olarak gördüğümüz Yasin Akdemir’in sorusu aslında cevabın yarattığı bir duygu. Akdemir’in tersten yürürken gökyüzüne yükselen yumruğunda ruhani umudumuz. Ece Ayhan tarihi tersten okuyanlar diyordu, şehri tersten yürüyenlere selam!

YASİN AKDEMİR – 12 ŞUBAT 2011 CUMARTESİ 14:00-16:00 BEYOĞLU-BEŞİKTAŞ TERSTEN YÜRÜME EYLEMİ [VİDEO: YİĞİT TOKGÖZ]

Futuristika notu: Deniz Yasin Akdemir aynı zamanda “Zen Bildirgesi” isimli kitabın da yazarı. [Link] Yazarın Futuristika’da da yer aldığını hatırlatalım. [Link] ✪

Önceki

Leyla’nın Evi

Sonraki

Birce Yıldız Birdinç – Mistik Doğaçlamalar@Gama