Fransa’da hükümete karşı Çinli kız protestosu

Fransa’da bir Çinli kız, Shi Xiang, Sarkozy hükümetine karşı ilginç protesto gerçekleştirdi. Paris’te güzel sanatlar mezunu olan sanatçının ülkede otuma izni, yeni politikalar gereği uzatılmadı. Çinli sanatçı Shi buna tepki olarak, üç yıllık Residence kartını kıçına yapıştırıp, valiliğin red cevabıyla birlikte gazetelere ve sosyal medyaya sundu.

Fransa, geleneksel olarak dünyaya özgürlük mesajları veren bir kültüre sahip. Sarkozy döneminde yabancılara karşı giderek kısıtlanan yönetmeliklere karşı böylesine tepkilerin nefes alabilmesi de, tepki gösterme hakkının yaşaması açısından önemli.

Yasalar erk sahipleri tarafından çıkarılabilir. yasalar hayata uymuyorsa, yasa budur uymamız sorunludur demek yerine tepki gösterme hakkı da olmalıdır.

Sanatçının çalışmaları

 ✪

Bazı rahatsızlıkları olan kişileriz. Ocak 2008’den bu yana garip aralıklarla sürüyoruz. Kapalı veya yayında olmadığımız anlar, yayında olduklarımızdan epey az. 2017 yılında belirsiz süreliğine ara verdik. Karar alındığında sitede beş bine yakın kısa/uzun metin vardı; şu anda bu sayı iki binin biraz üzerinde. Geriye dönük olarak ömrünü tükettiğini açık eden metinleri silmeye devam edeceğiz. Silmesi yazmasından uzun sürüyor ve daha meşakkatli. Metinlerin de ömrü vardır. – Devamı için: [Meram]