Georges Perec’nin yarım kalan Yerler’i yayımlanıyor

Editions du Seuil 6 Mayıs'ta George Perec'nin "Lieux" (Yerler) başlıklı yarım kalmış bir projesini yazarın ölümünden kırk yıl sonra yayınlayacak. Çalışma ayrıca internette ücretsiz sunulacak.
Nisan '22

Bitmemiş olmasına rağmen, Oulipo projesi altı yüz on iki sayfa, yüz renkli resimden oluşuyor ve yaklaşık 1.3 kg ağırlığında. Lieux’de Georges Perec’nin amacı Paris’te 24 yeri tanımlamaktı.

On iki yıl boyunca ayda iki yazıyla sonunda 288 metinden oluşması planlanmıştı. Bir yarısı “gerçek” gözlem temelinde yazılırken, diğer yarısı geçmiş olaylara dayanan “anılar”a ait yazıları içeriyor.

Perec, Aralık 1980 ‘e kadar bitirmeyi umarak Ocak 1969’ da yazmaya başlamıştı. Eylül 1975 ‘e kadar devam etti ve hayattayken yayımlanmamış 133 metinde kaldı.

Perec, yayıncısı Maurice Nadeau’ya şöyle yazmış: “Sanırım yerlerin, yazılarımın, anılarımın yaşlanmasını göreceğiz. Lieux, zamanın akışını askıya alma konusundaki derin arzusunun bir şahidi olarak eksik bir çalışma olacak.

Georges Perec’in geride bıraktığı tüm parçalara çalışıp düzenlemek dört yıl sürdü. Proje koordinatörü, Perec’nin kuzeni ve yazarın haklarının sahibi Sylvia Richardson “çok çeşitli biçimlerde kotarılmış: bazen çok iyi işledi ve kolay oldu, bazen de kısaltmaları deşifre etmek çok zordu” dedi.

Lieux çevrimiçi olarak ücretsiz sunulacak. Bu riskli ticari seçime dair Sylvia Richardson: “Buradaki fikir, Georges’u paralı siteden çok daha fazla okura açmaktır. Yayıncı Le Seuil de buna ikna odu. Bu riski aldıkları için onlara minnettarım.” ✪