Gisela May’den Brecht şarkıları

Doğu Almanya'nın önde gelen şarkıcılarından Gisele May, Brecht yorumluyor.
Kasım '10
Kurt Weill – Lotte Lenya-1942

Kurt Weill şarkılarını genelde karısı Lotte Lenya yorumlar diye bilinir. 1963 yapımı James Bond filmi From Russia with Love’da lezbiyen bir Sovyet istibarahçıyı oynadığı rolüyle Batı’da bilinir olmuştur. Nazi Almanyasının güçlenmesiyle Paris’e kaçıp burada Brecht-Weill yapımı şarkılar söylemiştir. Weill ile önce boşanmış sonra yeniden evlenmiştir. En önemli Brecht yorumcularından sayılan Lotte Lenya, 1981’de ölmüştür.

Gisele May’in hikayesi ise, Lenya’nınki kadar popüler kültürde yaygın değil, ama sanki daha heyecan verici. Almanya doğumlu tiyatro oyuncusu ve şarkıcı May, Leipzig’de mezun olduğu okul sonrasında Bertolt Brecht’in tiyatro grubu Berliner Ensemble’a girip tam 30 yıl boyunca ekipte yer alır. zamanla Doğu Almanya’nın en önde gelen şarkıcılarından biri olur. Uzun yıllar boyunca Brecht ve Weill şarkılaro söyler ve söyler.

“Brecht-Songs mit Gisela May” namlı albümde şarkıcı Brecht’in ilk dönem yazdıklarına odaklanmış. 1960’lı yılların sonunda kaydedildiği tahmin edilen albümde Brecht’inAmerika’ya Karşı Etkinlikleri Soruşturma Komisyonu’nca sorguya çekilip ülkeden ayrılmak zorunda bırakılmış olmasının sonucunda döndüğü Doğu Berlin’de 1956’da hayatını kaybetmesinin ardından, adına bir anma gerçekleşir gibi geçit yapıyor şarkılar. Zor albüm, artık çok uzak bir geçmişte kalan tınılar. Epik tiyatrodan çıkma, anti-kapitalist, komünist şarkılar. Artık çoğunlukla kimsenin dinlemek istemediği sözler ve tınılar.

Şarkı listesi

 1. Vom ertrunkenen Mädchen (Kurt Weill)
 2. Das Lied der Eisenbahntruppe von Fort Donald
 3. Ballade vom Weib und dem Soldaten
 4. Zu Potsdam unter den Eichen (Kurt Weill)
 5. Bericht über den Tod eines Genossen (Hanns Eisler)
 6. Lied einer deutschen Mutter
 7. O Falladah, die du hangest! (Hanns Eisler)
 8. Das Frühjahr (aus dem Film: Kuhle Wampe) (Hanns Eisler)
 9. Philosophisches Tanzlied (Lied der müden Empörer)
 10. Ballade von den Selbsthelfern
 11. Das Lied von der Wolke der Nacht
 12. Lied der verderbten Unschuld beim Wäschefalten
 13. Kuppellied (Hanns Eisler)
 14. Die Legende der Dirne Evelyn Roe
 15. Mutter Beimlein (Hanns Eisler)

Gisela May – Brecht-Songs mit Gisela May (1969) ✪