Global Monopoly için rekabet büyük

Şu an itibariyla tüm öncelikler değişti. Artık ne Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin ne de Avrupa Birliği’nin üyesi olmak önemli. Şu an için ilk hedef “Global Monopoly”nin tahtasında yer alabilmek.
Ocak '08

Şu an itibarıyla tüm öncelikler değişti. Artık ne Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin ne de Avrupa Birliği’nin üyesi olmak önemli. Şu an için ilk hedef “Global Monopoly”nin tahtasında yer alabilmek.

Çok az insan vardır herhalde Monopoly oynamayan ve bu oyundan zevk almayan. Tam 75 yıl önce üretilen oyun bu kadar zamanda 750 milyondan kişiye ulaşmış. Şimdi oyunun üreticisi Parker Kardeşler aradan geçen dörtte üçlük asır için yeni bir plan yaptılar. Salı günü New York’ta model ve rock şarkıcısı Rod Steward’ın eski karısı Rachel Hunter ile Dünya Güzeli Riyo Mori katıldığı bir tanıtımda yeni oyunun adının Global Monopoly olacağı ve tüm dünya üzerinde gezi yazarlarının belirlediği 68 aday şehirden en fazla oy alacak 20’sinin tahtada yerini alacağı belirtildi.

Gerçi normal oyunda 22 tapu kartı var. Geriye kalan iki yerde sonradan belirlenmiş 20 adaydan en yüksek oyu alacak ikisine verilecek. Şu an için bilinenler Paris, New York gibi şehirlerin fiyatlarının çok yüksek olacağı buna karşılık Şam, Dublin gibi şehirlerin getirisi daha fazla olacak. Hapis ve lüks vergisi gibi bölümler ise yerlerini korumuş.

Efsanevi oyun Monopoly için bugüne kadar 5 milyar 120 milyon küçük yeşil ev üretilmiş. En uzun oynama rekoru ise 70 güne denk gelen 1.680 saat.

Soru şehirlerin nasıl seçileceğine geldiğinde yaklaşık bir ay boyunca www.monopoly.com adresi üzerinden üye olan kullanıcıların seçecekleri on şehir puan alacak. En yüksek puanı toplayanlar da haliyle oyunda yerini alacak. Adaylar arasında yer alan İstanbul oylamanın bitimine bir ay kala 22 ila 26’ıncı basamaklarda hareket ediyor.

Türkiye’de fazla ciddiye alınmasa da Britanya’nın Galler bölgesinin başkenti Cardiff aday olduğu açıklandığından beri yoğun bir kampanya ile oy toplamaya çalışıyor. Kolay değil, işin ucunda eşsiz bir reklam fırsatı var.

İlk 20 şehir için oylama 29 Şubat’ta, ikinci grup adaylar içinse 9 Mart’ta bitecek.

Efsanevi oyun için bugüne kadar 5 milyar 120 milyon küçük yeşil ev üretilmiş. En uzun oynama rekoru ise 70 güne tekabül eden 1.680 saat. Tabi bir ağaç evde bu süre 286 saat iken, yeraltında oynanan en uzun Monopoly süresi 100 saat.

Sıra Global Monopoly’nin kıracağı rekorlarda… ✪

Önceki

Youtube, dansın evrimi, Kuran ve tuvalet kağıdı

Sonraki

Ztohoven – Bunun dışında?