Guy Peellaert (RHB)

Taxi Driver, Paris, Texas ve Wings of Desire ya da The Rolling Stones (It's Only Rock' N Roll), David Bowie (Diamond Dogs)... Bu film ya da albümler hayatınızın herhangi bir anında size bir anlam ifade ettiyse, kapaklarının unutulmaz tasarımcısı Guy Peellaert'in hayatını kaybettiğinde bir sızı duyulmalı.

Kasım '08

Taxi Driver, Paris, Texas ve Wings of Desire ya da The Rolling Stones (It’s Only Rock’ N Roll), David Bowie (Diamond Dogs)… Bu film ya da albümler hayatınızın herhangi bir anında size bir anlam ifade ettiyse, kapaklarının unutulmaz tasarımcısı Guy Peellaert’in hayatını kaybettiğinde bir sızı duyulmalı.

Özellikle 70’li yıllarda rock star portreleriyle bilinen Belçikalı ressam, illüstratör, fotoğrafçı ve çizgi roman çizerinin çalışmalarında yoğun bir Pop art ve saykodelik etki söz konusuydu. Diamond dogs isimli David Bowie albüm kapağıyla tarihin en yamuk albümlerinden birine yine tarihin en yamuk plak kapaklarından birini yaparak, kadife yeraltı etkilenimli dar cemaatlerde sonsuz saygıya mazhar olmuştu.

Bununla da yetinmeyen sanatçı, Martin Scorsese’nin Taxi Driver isimli filminin afişini de hazırlamış ve pop kültür içinde unutulmaz çalışmalardan birine imza atmıştı.

Rock her zaman abartılı, parıltılı ve hayali olmuştur.
Rock dreams
de işte bu hayaller için bir hatıra defteridir… G.P.

[Guy Peellaert], Paris’te 17 Kasım 2008 tarihinde kanserden hayatını kaybetti. Ruhu huzur bulsun. ✪

Guy Peelaert – Rock Dreams

Guy Peellaert (Tam sayfa)[simpleviewer=91,700,800]