Güzel şeyler bizim tarafta

Perdenin bizim gördüğümüz yarısı
Ocak '11

Okumuş, mürekkep yalamış adamın aşkı mı daha sahicidir yoksa cahil cühelanın mı? Berkun Oya’nın “Güzel Şeyler Bizim Tarafta” adlı oyunu size her türlü değişik bir tecrübe yaşatıyor. Öncelikle oyunu kulaklık olmadan izleyemiyorsunuz çünkü olan biten her şey cam panelin arkasındaki bölümde gerçekleşiyor. Bir sonraki nokta ise oyunun dili, oldukça gündelik. Size orospu diyen bir sevgiliniz var mesela ama üzülmeyin o anlamıyla değil. Son olarak da oyunun adı. Bütün oyun boyunca oyunun adını nereden aldığı konusunda birçok teori üretiyorsunuz, en azından ben bunu izlediğim her tiyatro oyunu ve film için yaparım. Aynı şey bu oyun için de geçerliydi ve oyunun adını aldığı bölüm öyle güzel bir gülümseme bıraktı ki yüzümde.

Oyuncular Bartu Küçükçağlayan, Ozan Çelik, Öykü Karayel ve Tülin Özen; yazan ve yöneten Berkun Oya; ışık Cem Yılmazer. Kadroyu da saydığıma göre artık gönül rahatlığıyla Ayşe rolündeki Öykü Karayel’in oyunculuğunun tam anlamıyla muhteşem ötesi olduğunu söyleyebilirim. Hatta tarif edecek daha başka âlâ bir kelime varsa o. Bir yanda “asit atmış gibi triplere giren” bir kız arkadaş, bir yanda her şeyin rahvan gitmesi yanlısı erkek arkadaşı Orhan ve bu ikilinin evine giren Ayşe ile Ali.

Ayşe türbanlı, Orhan’a göre de böylesi cahil bir kız ne anlar sevmekten. Ama ters köşenin en güzeli de zaten bu noktada devreye giriyor, el mi yaman bey mi yaman tadında bir oyun izliyor seyirci. Hatta gülerken gülerken bir anda genzi yanmaya ve gözü sulanmaya başlıyor.

Belki derdi bir aşk hikayesi değil, hatta nereden baktığınıza göre bile değişebilir ama benim baktığım yerden çok okuyanın çok bilmediği bir ilişkiler analizi var Tiyatro Krek’te. Bir fanus söz konusu salonda ama sizin için mi yoksa oyuncular için mi bunun kararı size kalmış. Bir de biz oyundan çıktığımızda aklımızda birçok replik kalmıştı ama favori olanlar “Kendimizi kandırmayalım / – Ya kimi kandıralım?” ile “Bu makina pahalı mı?” idi.

Tiyatro Krek ise 1999′da Berkun Oya ve Ali Atay tarafından kurulmuş ve artık kendi mekanı olan Santralistanbul’da. “Güzel Şeyler Bizim Tarafta” dışında “Bomba” ve “Hoop Gitti Kafa” adlı oyunları da sergiliyorlar. Yolu dert edenlere de AKM’nin önünden kalkan servislere binmelerini tavsiye ederim, gittiğinize değiyor.

Tiyatro Krek – Tiyatro Krek @facebook

– Pınar İlkiz ✪

Önceki

Avangard yolun bilinmez menzili

Sonraki

Frida Kahlo Bir Yaşamın Portresi