[Halim Al Karim] Hidden Goddess

HALIM AL KARIM
“HIDDEN GODDESS”
8 Ekim – 5 Kasım 2012

Irak doğumlu sanatçı Halim Al Karim’in Türkiye’deki ilk kişisel sergisi , XVA Galeri Dubai ve Galeri Merkur işbirliğiyle, 8 Ekim – 5 Kasım 2012 tarihleri arasında izleyiciyle buluşuyor. “Hidden” başlıklı sergide, sanatçının “Hidden Love” ve “Hidden Goddess” serilerinin yanısıra pek çok farklı konseptte ürettiği işler yer alıyor.

Halim Al Karim, Orta Doğu ve Asya’dan Amerika’ya kadar geniş bir alanda, provokatif fotoğraf stiliyle biliniyor. “Hidden Love” ve “Hidden Goddess” serilerinde, politika, insan doğası ve “Saklı” olma fikri üzerine yoğunlaşan Al Karim, saklı kalmış bir aşkı – herkesçe deneyimlenen ama kelimelere dökülememiş, yasaklanmış, karşılıksız ya da sevdalanmanın ilk evrelerinde olan bir aşk- betimliyor.

Karim’in Irak’ta yaşadığı dönemden aldığı ilhamla ortaya çıkan “Hidden Love” işi, parlak gözleri dışında tüm fotoğrafın yarı saydamlaştırıldığı, suskun kalmaları için ağızları bantlarla kapatılmış bir kadın portresi içeriyor. “Hidden Goddess” serisinde ise, aynı teknikle yüzleri kapatılmış kadın portreleri yer alıyor. Her fotoğraf, peçeli kadın fikrinden hareketle, ince bir katman halindeki siyah ipek bir kumaşla çerçeveleniyor. İpek katman, figürü daha da uzaklaştırarak, izleyiciyi, “Kim bu kadın? Neden bizden saklanıyor?” sorularını tahmin etmeye çağırıyor.

 ✪

Bazı rahatsızlıkları olan kişileriz. Ocak 2008’den bu yana garip aralıklarla sürüyoruz. Kapalı veya yayında olmadığımız anlar, yayında olduklarımızdan epey az.

2017 yılında belirsiz süreliğine ara verdik. Karar alındığında sitede beş bine yakın kısa/uzun metin vardı; şu anda bu sayı iki binin biraz üzerinde. Geriye dönük olarak ömrünü tükettiğini açık eden metinleri silmeye devam edeceğiz. Silmesi yazmasından uzun sürüyor ve daha meşakkatli. Metinlerin de ömrü vardır. – Devamı için: [Meram]