[Halim Kulaksız] Nostalgia Impossibile

hlk 48.tif

Fotoğraftaki elli beşinci sanat yılını kutlayacak olan A. Halim Kulaksız, fotoğraf sanatındaki serüvenine “Nostalgia Impossibile” serisi ile devam ediyor.

Sanatçı, bu serideki fotoğrafları için Fransız mucit Louis-Jacques-Mandé Daguerre’nin geliştirdiği ve daha sonra kendi adıyla anılan bir teknikten esinleniyor. Fotoğrafın ilk tekniklerinden biri olan Daguerre tekniği ile görüntüler, bakır ve gümüş alışımlı plakalar üzerine pozlanıyor. Elde edilen görüntüler, objektifin önündeki kusurların yanı sıra, hem uzun pozlandırmanın hem de metal plakanın tüm kusurlarını barındırıyor.

A. Halim Kulaksız, “Nostalgia Impossibile” serisindeki fotoğrafları, kendine özgü bir yöntem ve üslup geliştirerek bir sene süren uzun bir uğraşın sonucunda yaratıyor. Çıkış noktasında, günümüzün dijital devrim çağında, her görüntünün mükemmel bir şekilde üretilme uğraşının unutturduğu, klasik tekniklere olan özlem var. Klasik teknik, fotoğrafa kusurlarıyla lirik bir resimsellik kazandırıyor. Eski teknikle gelen güzel ve mutlu anıları yaşatırken, artık günümüzde ilk çıkış tekniği ile üretilmesi imkânsız olan görüntüler sunuluyor. Sanatçı, izleyicilerini imkânsız bir nostalji, “nostalgia impossibile” gezintisine çıkarıyor.

44A
T. +90 212 233 33 80
G. +90 533 421 35 44
E. info@44a.com.tr
Ahmet Fetgari Sk.44/A Tesvikiye 34365 İstanbul

nostalgia impossibile (2) ✪

Bazı rahatsızlıkları olan kişileriz. Ocak 2008’den bu yana garip aralıklarla sürüyoruz. Kapalı veya yayında olmadığımız anlar, yayında olduklarımızdan epey az.

2017 yılında belirsiz süreliğine ara verdik. Karar alındığında sitede beş bine yakın kısa/uzun metin vardı; şu anda bu sayı iki binin biraz üzerinde. Geriye dönük olarak ömrünü tükettiğini açık eden metinleri silmeye devam edeceğiz. Silmesi yazmasından uzun sürüyor ve daha meşakkatli. Metinlerin de ömrü vardır. – Devamı için: [Meram]