Henrik Isaksson Garnell: Un-plugged

Çalışmaları en son Stockholm’deki Nobel Ödülleri töreninde sergilenen İsveçli sanatçı Henrik Isaksson Garnell‘in Un-plugged ve PollY serilerinden toplam 12 fotoğrafının yer aldığı İstanbul’daki ilk sergisi 28 Ocak 2011’den itibaren SODA’da.

Ancak bilimkurgu filmlerinde rastlayabileceğiniz; ahtapot, patlıcan, iskelet gibi doğal oluşumları, kablo ve tellerle birleştirerek meydana getirdiği bu “yeni tür”leri fotoğraflayan sanatçının yaptığı özgün bir heykeli ve video çalışması da sergide yeralacak.

Küratör ve sanat tarihçisi Nina Grundemark, yıldızı hızla parlayan genç sanatçıyı şu sözlerle tanımlıyor: “İsveçli fotoğraf sanatçısı Henrik Isaksson Garnell, fotoğraflarında bilim ve doğayı bir araya getiriyor. Manipüle edilmiş bu çalışmalarla Stokholmlu 24 yaşındaki bilimadamı ruhlu genç sanatçı bir fotoğrafçıdan öte, adeta bir mucit, heykeltraş ve sanat vizyoneri. Varolan sıradan nesneleri fotoğraflamak yerine, onları tümüyle değiştirerek, tekrar şekillendirerek, yeni canlı türler meydana getiriyor.

Isaksson Garnell’in gündelik cansız nesnelere hayat verip yepyeni türlere dönüştürdüğü, ürpertici ancak aynı zamanda büyüleyici bir güzelliğe sahip çalışmalarını 26 Mart 2011’e kadar SODA’da görebilirsiniz.

www.henrikisaksson.se/

Açılış: 28 Ocak 2011 Cuma / 18:30

Açılış sonrası 20:30’da başlayacak partide ise Koray Kantarcıoğlu’nun DJ setiyle SODA’nın 1. Yaş gününü kutlayacağız!

SODA
Şakayık Sok. No: 37/1 34365 Nişantaşı- İSTANBUL
Tel: +90 212 231 89 88
soda@sodaistanbul.com
www.sodaistanbul.com

 ✪

Bazı rahatsızlıkları olan kişileriz. Ocak 2008’den bu yana garip aralıklarla sürüyoruz. Kapalı veya yayında olmadığımız anlar, yayında olduklarımızdan epey az.

2017 yılında belirsiz süreliğine ara verdik. Karar alındığında sitede beş bine yakın kısa/uzun metin vardı; şu anda bu sayı iki binin biraz üzerinde. Geriye dönük olarak ömrünü tükettiğini açık eden metinleri silmeye devam edeceğiz. Silmesi yazmasından uzun sürüyor ve daha meşakkatli. Metinlerin de ömrü vardır. – Devamı için: [Meram]