İdil Biret ve The Whitehall Orchestra

İdil Biret ve The Whitehall Orchestra Topkapı Sarayı’nda; Çaykovski, şarap ve günbatımı... DJ set: Doğan Hızlan
Temmuz '09

İdil Biret ve The Whitehall Orchestra Topkapı Sarayı’nda; Çaykovski, şarap ve günbatımı… 2009’un en çarpıcı klasik müzik konseri, 11 Temmuz Cumartesi saat 20:00’de. Piyanoda İdil Biret, ona eşlik eden The Whitehall Orchestra, Çaykovski’nin eserleri, minder ve sandalyeleriyle Topkapı Sarayı’nın I. Avlusuna yayılmış, tarihi yarımadada günbatımına karşı şaraplarını yudumlayan izleyiciler…

Sıradışı klasik müzik konserleriyle tanınan Hakan Erdoğan Prodüksiyon tarafından düzenlenecek İdil Biret – The Whitehall Orchestra konserinin öncesinde, kültür dünyamızın çok sevilen duayeni Doğan Hızlan da DJ’lik yapacak ve kendi arşivini izleyicilere açacak. Bu konser, İdil Biret’in Yedikule Zindanları’nda Çaykovski’nin eserlerini yorumladığı konserlerin devamı niteliğinde olacak. 1996 ve 2001’de düzenlenen önceki iki konseri binlerce seyirci izlemişti.

Türkiye’de ilk kez konser verecek olan The Whitehall Orchestra, İdil Biret’le en son 2 Mayıs 2009’da Londra’da çaldı. Türkiye’de de basında geniş yer bulan bu konser İstanbul konserinin öncüsü niteliğindeydi. Orkestra İstanbul’da hareketli bir program sunacak: Çaykovski’nin I. Piyano Konçertosu’nda solist İdil Biret’e eşlik edecek ve ayrıca yine Çaykovski’nin 1812 Uvertürü’nü seslendirecek. Konserde ayrıca Edward Elgar ve Beethoven’ın bestelerine de yer verilecek.

Hem keyifli hem tarihi bir ortamda düzenlenecek bu konser, yurtdışındaki Tanglewood ve NYC Central Park Summerstage Konserleri gibi benzerlerini aratmayacak. Kayra’nın şarap sponsoru olduğu konserde seyircilere ücretsiz şarap da ikram edilecek: Fransa, Italya, Kaliforniya ve Anadolu’nun belli başlı bağ bölgelerinde üretilen Terra şarapları tadılacak. Sınırlı sayıda numaralı sandalye düzeni ile numarasız minder düzeninin yer alacağı İdil Biret-The Whitehall Orchestra konserinin biletleri biletix’ten temin edilebilir.

The Whitehall Orchestra

Adını Londra’da hükümet binalarının bulunduğu caddeden alan The Whitehall Orchestra, seksenli yıllarda, üyelerinin tamamı İngiliz devlet görevlilerinden oluşan bir senfoni orkestrası olarak kuruldu. Alanında bir öncü olan The Whitehall Orchestra, bugün, aralarında üst düzey bürokratların da bulunduğu çeşitli kademelerden devlet çalışanlarının katılımıyla 70-80 kişiye ulaşmış durumda. Orkestranın müzik yönetmenliği ve şefliğini Michael Nebe, başkemancılığını Nathaniel Vallois üstleniyor. İngiltere’de yılda üç defa uluslararası üne sahip sanatçılarla konserler veren orkestranın performansları BBC Radio’da da yayımlanıyor.

Ayrıntılı bilgi için: (0212) 293 65 42 veya info@heproductions.com

Konser Programı:

EDWARD ELGAR (1857-1934)
Pomp and Circumstance March No 1 Re Majör, op 39

LUDWIG VAN BEETHOVEN (1770-1827)
Türk Marşı

PİYOTR ÇAYKOVSKİ (1840-1893)
Piyano Konçertosu No 1 Si bemol minor, op 23
1812 Uvertürü op 49 ✪