İntikamcı Lezbiyenler şehre geliyor

Heteroseksist sistemden intikamlarını almaya yeminli öfkeli lezbiyenlerin 1992’de New York’ta kurduğu grup, lezbiyenlerin kamusal alandaki görünürlüğünü artırmayı ve medyada lezbiyenlere dair üretilmiş önyargıları ve klişeleri yıkmayı hedefler.
Ocak '15

[su_dropcap style=”simple” size=”4″]L[/su_dropcap]esbian Avengers (İntikamcı Lezbiyenler) grubunun 1992’deki çığır açan ilk gösterilerinden, Beyaz Saray önünde ateş yuttukları muhteşem Dyke Yürüyüşü’ne kadar pek çok etkinlik ve eylemlerini anlatan “İntikamcı Lezbiyenler Ateşi de Yutarlar’’ (Lesbian Avengers Eat Fire Too, 1993), Türkiye’de ilk kez 4. Pembe Hayat KuirFest’te gösterilecek. 1993’te çekilen film, Lesbian Avengers üyelerinin kolektif bir ürünü. “İntikamcı lezbiyenler” bir yandan sokaklara çıkıp lezbiyen varlığını haykırır, görünürlük ve hak talep ederlerken; bir yandan da kameranın başına geçip eylemlerini, yürüyüşlerini, performanslarını, toplantılarını kayıt altına alırlar. “İntikamcı Lezbiyenler Ateşi de Yutarlar” grubun tarihini belgelerken aynı zamanda izleyiciyi 1990’ların Amerika’sının lezbiyen aktivizmiyle tanıştırıyor.

İntikamcı Lezbiyenler şehre geliyor 2

Heteroseksist sistemden intikamlarını almaya yeminli öfkeli lezbiyenlerin 1992’de New York’ta kurduğu grup, lezbiyenlerin kamusal alandaki görünürlüğünü artırmayı ve medyada lezbiyenlere dair üretilmiş önyargıları ve klişeleri yıkmayı hedefler. Kendilerini “lobi yapmak ya da dilekçe yazmak için fazla sabırsız” olarak tanımlayan grup üyeleri, çıplak sokak performanslarından mor balonlu protestolara, Beyaz Saray önünde ateş yutmaktan binlerce kişilik Dyke yürüyüşlerine dek pek çok eyleme imza atarlar.

1990’ların başında Amerika’nın pek çok yerinde geylerin ve lezbiyenlerin evlerinde diri diri yakılmasının ardından “Ateş bizi tüketemeyecek, onu içimize alıp bizim yapacağız” şiarıyla hareket eden lezbiyenler, 1992’de New York’ta düzenledikleri anma/protestoda ateş yutarak hem kaybettikleri arkadaşlarının yasını tutarlar hem de homofobi ateşinin onları yakamayacağını tüm dünyaya haykırırlar. 1993’te Washington’da düzenlenen ve 20,000 lezbiyenin katıldığı “Dyke Yürüyüşü” belki de o zamana dek lezbiyenlerin düzenlediği en görkemliyürüyüş olur. Yürüyüş sonunda “intikamcı lezbiyenler” Beyaz Saray önünde ateş yutarak erkek egemen ve heteroseksist sisteme güçlerini gösterirler.

İntikamcı Lezbiyenler şehre geliyor 3

4.Pembe Hayat KuirFest kapsamında gösterilecek “İntikamcı Lezbiyenler Ateşi de Yutarlar” belgeselinin ardından“Eating Fire: My Life as a Lesbian Avenger” (Ateş Yutmak: İntikamcı bir Lezbiyen Olarak Hayatım) kitabının yazarı Kelly Cogswell’le bir panel gerçekleştirilecek. Lesbian Avengers grubu üyesi Cogswell, filmde tanıştığımız ateş yutan kızgın lezbiyen kadınlardanda biri. Grup dağıldıktan sonra mücadelesine devam eden Cogswell, “The Gully” isimli internet dergisini çıkarıyor, “Havana’nın kafelerinden Paris’in ve New York’un çamaşırhanelerinedek her yerde hakikati ve adaleti arıyor”. Cogswell’in kitabı neredeyse iki asıra uzanan lezbiyen aktivizmini konu edinirken 11 Eylül sonrasında yaşanan toplumsal dönüşümleri ve değişen vatandaşlık algısını da ele alıyor.

KuirFest, Ankara’da Kaos GL’den Aylime Aslı Demir, İstanbul’da Gülkan Noir’ın kolaylaştırıcılığını üstleneceği söyleşilerde, “ateşi de yutan” kadınların hikayesini dinlemeye çağırıyor.

ISTANBUL
Tarih: 24 Ocak, Cumartesi
Saat: 17:00
Mekan: İstanbul Modern Sinema
Hazırlayan: Elif Sarı

Kaynakça:
lesbianavengers.com/
Lesbian Avenger Documentary Project
kellycogswell.com/
Kelly Cogswell_ ✪

Önceki

[Utku Rıfat] Trepaneringsritualen

Sonraki

[Unutulmasın Diye] Alejandra Pizarnik