Jauna Gaita: Modern zamanların retro dergisi

İkinci Dünya Savaşı sona erince, Letonyalı birçok yazar çizer dünyanın çeşitli bölgelerine göç etmişti. Çoğunlukla da İngiltere, Kanada ve ABD’ye gidenler olmuştu. Gittikleri ülkelerin olanakları sayesinde birçok yayınevi, kitap ve dergi çalışmaları ortaya çıkmıştı. Savaşların, kimi zaman matbuata böylesi katkıları da olabiliyor.

Bu tarz dergi çalışmalarından en önemlilerinden biri ise, Yeni Yol gibi bir anlamı olan Jauna Gaita  dergisi. 1950’lerde yayımlanmaya başlayıp hala çalışmaları devam eden derginin, 1950-70 arası retro kapakları ise tam bir şenlik. Bir nevi, Letonyalıların baskısı ülke dışından gerçekleşen Varlık dergisi versiyonu diyebileceğimiz bu matbuat, hem kapak tasarımı, hem de bu kadar yıl hala inatla yayımlanması açısından, güzel bir görsel örnek.

Jauna Gaita websitesi ✪

Bazı rahatsızlıkları olan kişileriz. Ocak 2008’den bu yana garip aralıklarla sürüyoruz. Kapalı veya yayında olmadığımız anlar, yayında olduklarımızdan epey az.

2017 yılında belirsiz süreliğine ara verdik. Karar alındığında sitede beş bine yakın kısa/uzun metin vardı; şu anda bu sayı iki binin biraz üzerinde. Geriye dönük olarak ömrünü tükettiğini açık eden metinleri silmeye devam edeceğiz. Silmesi yazmasından uzun sürüyor ve daha meşakkatli. Metinlerin de ömrü vardır. – Devamı için: [Meram]