John Lennon ve Utanma Duygusu

John Lennon ve Yoko Ono 1968 yılının asitli günlerinde, çağdaş “celebrity“lerden farklı olarak, tabu kırıcı bir hareket yapmışlardı.

1968 yılının bir gecesini aşk yapmak yerine, deneysel müzik yaratmaya ayırdılar. Ortaya çıkan müzik oldukça avangart içeriğe sahipti. Sabah kadar süren kayıt aşamasının sonunda, John Lennon’ın eklediği reverbler ve looplarla, albüm tamamlanmıştı.

Albümden daha ilginç olan ise albümün kapağıydı. Albüm kapağında John Lennon ve Yoko Ono çırılçıplak poz veriyorlardı. Bir söylentiye göre, albümü kaydettikleri ev stüdyosunda değil Ringo Starr’ın evinde kendi çıplak fotoğraflarını çekerek albüm kapağını yapmışlardı.

Olumlu ya da olumsuz çok sayıda tepki alan albüm kapağı, dünyaca bilinen bir erkek ünlünün, kendi isteğiyle, çırılçıplak olarak göründüğü ilk yapıt sayılabilir.

Şimdi, bu tabu deviren albümden yaklaşık 40 yıl sonra Yoko Ono’nun açıklamalarından öğrendiğimize göre, John Lennon fotoğraf çekilirken son derece rahatsız olmuş. Şöyle diyor Yoko Ono:

Fotoğrafı çekerken odadaki herkesi dışarıya çıkardı. Aslında bu komikti, nasıl olsa tüm dünya bunu görecekti.” ✪

Bazı rahatsızlıkları olan kişileriz. Ocak 2008’den bu yana garip aralıklarla sürüyoruz. Kapalı veya yayında olmadığımız anlar, yayında olduklarımızdan epey az.

2017 yılında belirsiz süreliğine ara verdik. Karar alındığında sitede beş bine yakın kısa/uzun metin vardı; şu anda bu sayı iki binin biraz üzerinde. Geriye dönük olarak ömrünü tükettiğini açık eden metinleri silmeye devam edeceğiz. Silmesi yazmasından uzun sürüyor ve daha meşakkatli. Metinlerin de ömrü vardır. – Devamı için: [Meram]