Kayıp Amerika

Troy Paiva’nın gece fotoğraflarındaki kayıp Amerika.

San Fransisco’lu fotoğraf sanatçısı Troy Paiva , ömrünü Amerika’nın ıssız otobanlarını, boş kasabalarını, arabasız otoparklarını özellikle de gece dolaşarak fotoğraflamaya adamış biri. Bir yanıyla tekinsiz görüntüleri yakalarken, H.P Lovecraft’ın temsil ettiği, karanlık köşelerin insana verdiği sıkıntıyla karışık hayranlık uyandıran, tedirginlik hissini tüm güzelliğiyle yansıtıyor.

Paiva’nın fotoğrafını çektiği yapıların, alanların aslında bu dünyadaki son görüntüleri oluyor. Bu yapılar, fotoğrafları çekildikten sonra üzerlerinden iş makineleriyle geçiliyor, buldozerler alanı düzleştiriyor.

20. yy’ın gelişmiş ülkesi olmanın en önemli şartlarından olan şehirleşmeye kurban giden eski binalar, köşede kalmış derme çatma alanlar, yıkıma karşı Paiva’nın fotoğraflarıyla direniyorlar.

Hayalet şehirler, havaalanlarının arka bahçeleri , yol kenarları , askeri alanların yok ettiği yerler , tümüyle kayıp Amerika .

kamerika1.jpg

kamerika2.jpg

kamerika3.jpg

kamerika4.jpg

kamerika5.jpg

kamerika6.jpg ✪

Bazı rahatsızlıkları olan kişileriz. Ocak 2008’den bu yana garip aralıklarla sürüyoruz. Kapalı veya yayında olmadığımız anlar, yayında olduklarımızdan epey az.

2017 yılında belirsiz süreliğine ara verdik. Karar alındığında sitede beş bine yakın kısa/uzun metin vardı; şu anda bu sayı iki binin biraz üzerinde. Geriye dönük olarak ömrünü tükettiğini açık eden metinleri silmeye devam edeceğiz. Silmesi yazmasından uzun sürüyor ve daha meşakkatli. Metinlerin de ömrü vardır. – Devamı için: [Meram]