Kestaneli salata

Futuristika’nın ilk gurme yazısı olarak bu “ilginç” salatayı damak zevkinize sunmayı uygun buldum. Sallamasyon usülü fakat test edilip onaylanmış bir lezzet olup tarif adımları harfiyen uygulandığında tadından yenmez bir vazgeçilmeze dönüşmesi garantidir.

Malzemeler:

1 su bardağı pirinç
1 fincan dövülmüş badem içi
2 lop yumurta
1 kase haşlanmış kestane
1 fincan mısır
3 adet taze soğan
3 çorba kaşığı zeytinyağ
1 tatlı kaşığı elma sirkesi
1 çay kaşığı tuz
Mayonez

İçine bademi katarak pirinci 2 çorba kaşığı zeytinyağ ve biraz tuz ile herzamanki pilav kıvamında pişirin. Soğuyunca derin -ama sofraya çıkarmaktan tedirgin olmayacağınız- bir kaba aktarıp küçük küpler halinde kesilmiş yumurtaları, kıyılmış soğanları, kalan zeytinyağını, tuzu, sirkeyi, kestane ve mısırı ekleyip alabildiğince mayonezle karıştırın. Servis etmeden önce en az 3 saat buzdolabında dinlenmeye bırakın.

Afiyet olsun!

Tavsiye: Dolapta kalmış tek havuç, kabak, haşlanmış bir avuç nohut ya da bir garip patates gibi değerlendirilmesi zor miktarda sebze ve hububatlar da kişisel damak zevkine göre salataya eklenebilir. İçerik itibarıyla gelişime gayet açık bir salatadır.

Uyarı: Tüm malzemelerin en taze, en şeçkin kalitede olmasına dikkat ediniz, salatayı çabuk tüketiniz. Gece 10:00’dan sonra hazım problemleri oluşabileceğinden bu saatten sonra tüketilmemesi tavsiye edilir.

Genel bilgi: Sindirim güçlüğü mevzu bahis olduğunda bir adet soda ya da Talcid türevi bir  mide sakinleştirici tavsiye edilir. Herhangi bir alerjik durumda doktorunuza başvurunuz. ✪

Bazı rahatsızlıkları olan kişileriz. Ocak 2008’den bu yana garip aralıklarla sürüyoruz. Kapalı veya yayında olmadığımız anlar, yayında olduklarımızdan epey az.

2017 yılında belirsiz süreliğine ara verdik. Karar alındığında sitede beş bine yakın kısa/uzun metin vardı; şu anda bu sayı iki binin biraz üzerinde. Geriye dönük olarak ömrünü tükettiğini açık eden metinleri silmeye devam edeceğiz. Silmesi yazmasından uzun sürüyor ve daha meşakkatli. Metinlerin de ömrü vardır. – Devamı için: [Meram]