Kommunalki: Sovyetlerin komün evleri

Bolşevik devriminin hemen ertesinde, SSCB’de komün evler (ilerleyen yıllarda “komün konutlar”) oluşturuldu. Hem aşırı kalabalık şehirlerdeki nüfusa barınak sağlamak, hem de devrim öncesi şaşalı yaşayan burjıvaziyi cezalandırmak gibi, çoklu işlevleri vardı.

1990’lı yıllarda, özel sektörün ülkede hareket kazanmasıyla, bağımsız dairelerde artış yaşandı, ancak bugün, kommünalki (Komün evler) hala varlığını sürdürüyor.

Bu evlerde yaşayanlar, komşuluk ilişkileriyle ortak yaşama uyum sağlamaktan çok, lavabo, banyo gibi ortak alanların yakınında bol bol kavga ederdi.[1. Kaynak: Kommunalka / Hazar Nesimi] Özellikle, temizlik malzemelerinin az olması nedeniyle, bu kavgalar daha da şiddetlendirdi. Sovyetlerin, ürünlerin zor bulunma politikası, özellikle toplumun tüketim oranını düşürme çabasıyla olsa da, insanın geniş ihtiyaçlarını karşılamadığından sıkıntı yaratıyordu.

Komünalka’da yaşayanların çoğu, bu mekanlarda istekleri dışında bulunuyordu. Bilinçli bir seçimle kömüne katılmış değillerdi. Kommünalka’da bugün hala hayat sürüyor. Hala ortak alanlarda, evlerde paylaşımla yaşanıyor. Aşağıdaki linkten, kimileri 40 yıldır bu evlerde yaşayan sakinlere, Rusya’da öğrenci olup da bu evlerde kalanlara, evlenip bu evlere taşınanlara, sanatçılara, bohemlere ve normal bir hayat süren Rusya vatandaşlarına bakabilirsiniz. Evlerin oda planları, fotoğraflarla evlerde gezinti ve video’lar, gerçekten, görülmeye değer. ✪

Kommunalki – Rus komün konutları [Link]

Bazı rahatsızlıkları olan kişileriz. Ocak 2008’den bu yana garip aralıklarla sürüyoruz. Kapalı veya yayında olmadığımız anlar, yayında olduklarımızdan epey az.

2017 yılında belirsiz süreliğine ara verdik. Karar alındığında sitede beş bine yakın kısa/uzun metin vardı; şu anda bu sayı iki binin biraz üzerinde. Geriye dönük olarak ömrünü tükettiğini açık eden metinleri silmeye devam edeceğiz. Silmesi yazmasından uzun sürüyor ve daha meşakkatli. Metinlerin de ömrü vardır. – Devamı için: [Meram]