Kosta Rika’nın gizemli taşları

Orta Amerika ülkelerinden Kosta Rika, Taş Devri'nden kalma gizemleri barındımakta. Ormanların içlerinde, dağların tepelerinde ve ırmaklarda binlerce, matematiksel olarak kusursuz taş küreler gizlenmekte. En büyüğü 16 ton olan bu dev taşların nasıl oluştuğu ya da kimin yaptığı ya da neden yapıldığı bilinmiyor.

Nisan '08

Orta Amerika ülkelerinden Kosta Rika, Taş Devri’nden kalma gizemleri barındımakta. Ormanların içlerinde, dağların tepelerinde ve ırmaklarda binlerce, matematiksel olarak kusursuz taş küreler gizlenmekte.

Sayısı 1000’in üzerinde olan ve Kolombiya öncesi eserlerden olduğu düşünülen bu granit kürelerin bazılarının çapı birkaç santimetre iken birçoğunun çapı 2.5 metreye kadar çıkmakta. En büyüğü 16 ton olan bu dev taşların nasıl oluştuğu, kimin yaptığı ya da neden yapıldığı bilinmiyor.

Kosta Rikalı yerlilerin inanışına göre bu devasa taşlar “gökyüzü kürelerini” temsil etmekte. Bugüne kadar yapıldıkları yere ve yönteme ait bir buluntuya rastlanmayan taşların merkezi bu yerel efsanelere göre altındandır ve bu yüzden birçoğu kırılmışlardır. Ancak görüldüğü üzere küreler -genelde- tek parça granitten oluşmaktalar.

1930’lara kadar “dış dünya”ca bilinmeyen küreler, muz ağaçları dikmek için deltayı kaplayan bitkiler kesildiğinde ortaya çıkmış oldu. O günün üzerinden 70 küsür yıl geçmiş olsa da, bilim hala bu dev kürelerin nasıl oluşturulduğunu açıklayamamakta ve kürelerin yapılarındaki granit, ilk bulundukları yer olan Diquis Deltası’ndan çıkmamaktadır.

Las Boles Grandes; Dev Toplar, zamanla ülkenin dört bir yanına taşınmış. Genelde çiftliklerde peyzaja ek dekorasyon olarak kullanılıyormuş. Ülke dışında ise iki tane; bir tanesi Washington Milli Coğrafya Cemiyeti Müzesi’nde, diğeri Harvard Üniversitesi Peabody Arkeoloji ve Etnografya Müzesi bahçesinde görülebiliyor.

[simpleviewer=21,500,600] ✪