[Kuad Galeri] John Cage’in 100. yaşı kutlanıyor

20. yüzyılın en orijinal bestecilerinden John Cage'in 100. yaşı dünyanın her köşesinde kutlanıyor. Kuad Galeri de "Fluxus 50" sergisinin hemen ardından bu öncü sanatçıyı anmak amacıyla çeşitli disiplinlerden sanatçıların katıldığı bir sergi düzenliyor.
Temmuz '12

John’ Cage”

 SANATÇILAR:

Lynn Criswell, Peter Downsbrough, Esther Ferrer, Tom Johnson, Stéphane La Rue, Teoman Madra, Sarkis, Michael Snow, Taldans, Su-Mei Tse, Tolga Tüzün, Ilgım Veryeri Alaca. 

AÇILIŞ: 18 TEMMUZ 2012, 16:00-20:00

SERGİ SÜRESİ: 18 TEMMUZ – 5 EYLÜL 2012

[sws_pullquote_left] Marcel Duchamp’la karşılaşması belki de yapıtı üzerinde en büyük etkiyi bırakandır: Ondan üçe kadar saymayı ve bekar kalmayı öğrenmiştir. [/sws_pullquote_left] Cage’in çalışmalarının dökümünü çıkarmaya kalkıştığımızda başka hiçbir sanatçıda göremeyeceğimiz, şaşırtıcı biçimde birbirine eklemlenen bir çeşitlilikle karşılaşırız. İlkin bestecidir elbette; ama sadece sesleri, sessizlikleri, gürültüleri bestelemekle yetinmez, asıl hüneri karşılaşmaları, dostlukları, rastlantıları bestelemektir. Schönberg’ten dersler almış, sonrasında kendi tarzında çok uzaklara gitmeyi bilmiştir. Yolu Robert Rauschenberg ve Jasper Johns’la kesiştiğinde her birini ayrı ayrı etkileyen o uzun süreci hemen öngörebilmiştir. Merce Cunnigham, Morton Feldman, David Tudor ve Christian Wolff’la azılı dostluklar kurmuş, Buckminster Fuller, Marshall McLuhan gibi vizyonerlerle fikir tokuşturmuştur. Marcel Duchamp’la karşılaşması belki de yapıtı üzerinde en büyük etkiyi bırakandır: Ondan üçe kadar saymayı ve bekar kalmayı öğrenmiştir.

Cage ilgi duyduğu her şeyi yapıtına davet etti. Dersler verdi, kitaplar yazdı, konuşmalar yaptı, performanslar sergiledi; başta Fluxus sanatçıları olmak üzere birçok kuşağı derinden etkiledi.

Kuad Galeri’deki sergiye katılan sanatçıların neredeyse tamamı ilk kez aynı mekanda yan yana geliyor. Michael Snow daha önce Centre Pompidou’da sergilenen bir ses yerleştirmesiyle katılıyor sergiye; Sarkis doğrudan Cage’e gönderen neonlu bir işiyle yer alacak; Peter Downsbrough her zaman olduğu gibi yine mekana müdahale ediyor; Esther Ferrer iki Eric Satie portresi gönderdi; Cage’in öğrencilerinden Tom Johnson notasyon desenleriyle katılıyor; Su-Mei Tse siyah-beyaz bir fotoğraf seçti Cage için; Stéphane La Rue’den Morton Feldman kağıtları geldi; Teoman Madra altmışlarda yaptığı ışık oyunlarını sergileyecek; Tolga Tüzün Fontana Mix‘e gönderen interaktif bir iş üretti; Lynn Criswell keçe üzerine yaptığı bir çalışmayla yer alıyor sergide; Taldans’ın eski bir egzersiz videosunu izleyeceğiz; Ilgım Veryeri Alaca bir sanatçı kitabı hazırlıyor. Ayrıca, serginin son günlerinde galeri mekanında çeşitli etkinlikler, performans gösterileri, ve 4 Eylül’ü 5 Eylül’e bağlayan saatlerde küçük bir konser gerçekleştirilecek.

Kesintisiz Avangard sergisiyle yola çıkan Kuad Galeri, Fluxus sanatçılarının hemen ardından, John’ Cage” başlıklı sergiyle “çizgi”yi sürdürüyor.

Değerli katkıları dolayısıyla Point Hotel ve Mas Matbaa’ya teşekkür ederiz.

Saatler

Çarşamba – Cumartesi 13:00 – 19:00

Basın İlişkileri Sorumlusu

Selin Yurtbilir

(0212) 227 00 08

KUAD Galeri

Süleyman Seba Caddesi No: 52
Akaretler 34357 Beşiktaş İstanbul
T. (0212) 227 00 08
F. (0212) 227 00 09
kuad@kuadgallery.com
www.kuadgallery.com ✪

Esther Ferrer – Erik Satie’nin Hayali Portresi, seri 2 ve 1, renkli fotoğraf, 107,5 x 88 cm, Ed. 5/9
Lynn Criswell – İki, alüminyum üzerine endüstriyel Türk keçesi, 101 x 138 cm, 2012
Stéphane La Rue – Morton Feldman için Dokuz, dokuz parçadan oluşan bütün (detay), milimetrik kağıt üzerine mürekkep, 27,9 x 21,6 cm (her biri), 2008
Sarkis – Ryoanji Interpretation Op. 1 (Kyoto), kağıt üzerine suluboya, neon, 114 x 147,5 cm, 2008
Önceki

[Harfhane] İlhan Berk’in özür dilediği patates gibi gerçek bir yayınevi

Sonraki

[Pilevneli Project] Bora Akıncıtürk – Kibarca Reddedildi