Landing Hong Kong

/

Hong Kong’u, itirazlar olacaktır ama, İstanbul’a benzer bir şehir olarak gördük. Tıpkı memleket gibi “yakaları” var, yakalar arasında motorlar, feribotlar dolanıyor, yokuşlar denize iniyor. Bazı sokaklarında ağır kokulardan yürünmezken, bir sokak sonrasında güzelim bir parkın içinde gökdelenlerin iyice uzaklaştığı bir dünyada kendinizi kaybedebiliyorsunuz.

Landing Hong Kong projesi de, bu güzde şehre bir güzelleme düşüncesiyle ortaya çıkmış. Şehrin geçmişi ve gelceği arasında belirli “an”ların görüntülerine yer veriyor. Farklı tarzları olan iki fotoğraf sanatçısı Eugène Atget ve Peter Bialobrzeski, şehri kendi gözlemlerine göre yorumlamışlar. Landing Hong Kong isimli kitap, çeşitli online dergi ve basılı yayın tasarımlarıyla da bilinen Alman tasarımcı Daniel Bretzmann projesi. Kitabın kısa bir trailer’ına vimeo’da denk geldik.

Kitaptan bazı fotoğraflar:

 ✪

Bazı rahatsızlıkları olan kişileriz. Ocak 2008’den bu yana garip aralıklarla sürüyoruz. Kapalı veya yayında olmadığımız anlar, yayında olduklarımızdan epey az.

2017 yılında belirsiz süreliğine ara verdik. Karar alındığında sitede beş bine yakın kısa/uzun metin vardı; şu anda bu sayı iki binin biraz üzerinde. Geriye dönük olarak ömrünü tükettiğini açık eden metinleri silmeye devam edeceğiz. Silmesi yazmasından uzun sürüyor ve daha meşakkatli. Metinlerin de ömrü vardır. – Devamı için: [Meram]