Jean Jacques Lequeu

Mimarlık tarihinin anlaşılmaz ve tartışmalı bir ayrıntısıdır Jean Jacques Lequeu. Çoğunluğu ütopik mimarlık dönemine örnek çizimlerinin büyük bir kısmı Paris'te Ulusal Kütüphane'de (BnF) görülebilen bir ayrıntı.
Mart '08

Çiftçinin kara gün dostu Lequeu'den ütopik toprak mahsülleri deposu

Mimarlık tarihinin anlaşılmaz ve tartışmalı bir ayrıntısıdır Jean Jacques Lequeu. Çoğunluğu ütopik mimarlık dönemine örnek çizimlerinin büyük bir kısmı Paris’te Ulusal Kütüphane’de (BnF) görülebilen bir ayrıntı.

Sartre ve Beauvoir’in aşk yuvası, Jeanne d’Arc’ın yakıldığı şehir Rouen doğumlu Lequeu, teknik ressam olarak çalışmış, hayatı boyunca hiç mimarlık yapmamıştır. Onun yapıları çizimlerinde hayat bulmuş, bir türlü bitiremediği kitabı “Architecture Civile” ve bir diğer portfolyosu “Nouvelle Methode”‘u hazırlamakla geçmiştir yaşamı.

Lequeu, gayet normal görünüyorken?18. yüzyılın meşhurları Boullee ve Ledoux’un isimlerinin yanına iliştirilen Lequeu, kimilerine göre sürrealizmin öncüsüdür kimilerine göre zevksizliğin.

Mimarlık yerine memurluk yapan Lequeu, büyük ihtimalle günlük hayatında da sergilediği garip davranışlar neticesinde işinden kovulduktan sonra derbeder bir hayat sürmüş ve ömrünü ortamlarına pek de alışkın olduğu bir genelevde noktalamıştır.

Memurluk yaptığı dönemde “Encyclopedia of the Universe” adını verdiği bir portfolyo hazırlamıştır. Portfolyo, göğüsleri açıkta rahibeler gibi absürd resimler, hayali şehirlerde gerçeküstü yapıların çizimleri gibi çalışmalar içermektedir. Şehvani ayrıntılar serpiştirdiği mimari çizimlerin, pornografik figürlerinin yanı sıra belki de en şaşırtıcı çalışmaları, Lequeu’in kendisini kadın olarak resmettiği portrelerdir.

Çoğunlukla renklendirdiği çizimlerine uzun notlar da düşer Lequeu. Bu yazım ve dilbilgisi hatalarıyla dolu notlar tam bir memur elinden çıkma metinlerdir. Sekse ve şekilsiz formlara düşkünlüğünün fark edildiği bu notlar Lequeu’in hayali yapılarına açıklamalardır genelde, bazıları otobiyografiktir. Hakkında çok az bilgi olması dolayısıyla en çok eserlerinden, eserlerindeki ayrıntılardan tanınabilir Lequeu.

Çalışmalarını galerilerde sergilemek isteyen Lequeu’in tüm başvuruları reddedilir. Posta yoluyla, dergilere ilanla eserlerini satmaya çalışır ama görünen o ki metelik bile kazanamamıştır bu girişimlerden. 1815’de emekli olduğunda gazetelere hem Fransızca hem İngilizce olmak üzere aşağıdaki ilanı verir:

“Haksızlık ve nankörlük dışında hiçbir şey görmediğim bu gruptan temelli ayrılıyorum. Gidiyorum ama hepinize de meydan okuyorum.” (Yazarın notu: “Yürü be Lequeu!”)

Kendisini yakında beyaz perdede görmeyi sabırsızlıkla beklediğimizi de eklemeden geçmeyelim. Hollywood için gerekli tüm malzeme var ne de olsa; dahilik, sanat, sapkınlık, kadın/et düşkünlüğü, gündüz olabildiğince edepli memur, gece fahişelere gönülçelen, tüm bir yaşama yayılmış başarısızlık ve sonunda kaçınılmaz olarak dibe vuruş.

Lequeu’in tüm eserleri için Gallica/BnF.

Futuristik uyarı: Galeride Türk örf ve adetlerine uymayan nitelikte fotoğraflar bulunmaktadır, zoom fasilitesi ise yoktur!

[simpleviewer=23,500,600] ✪