[Levent Şentürk] Kiç Sözlüğü

Kiçin niteliklerini sayıp dökmekle bitirmek mümkün görünmese de, figüratiflik, kısır bir biçeme sahip olmak; yenilikçi, orijinal, belirsiz veya deneysel değil geleneksel, standart, sınanmış, bilindik temsiliyet sistemlerine ve kanonlara sadık olmak ilk elde sayılabilir. Estetik olarak tutucu, stilistik olarak tep- kisel, evrensel şekilde erişilebilir, kolayca anlaşılabilir, apaçık ve tek boyutlu ya da belirsizlikten arındırılmış olmak da bunlara eklenebilir. Muhafazakâr, hatta dogmatik olmak da kiçin nitelikleridir… Kiç Sözlüğü’nde #levent Şentürk bir mimarın, bir akademisyenin sonra sade bir yurttaşın ortak dilini kurup, bir kentin geçirdiği değişimler üzerinden Türkiye modernizasyonun geldiği bulanık aşamanın çığır açıcı bir eleştirisini bizlere sunuyor. Bu özgün sözlük; sanattan ideolojiye,
Mayıs '14
[Levent Şentürk] Kiç Sözlüğü 1

Kiçin niteliklerini sayıp dökmekle bitirmek mümkün görünmese de, figüratiflik, kısır bir biçeme sahip olmak; yenilikçi, orijinal, belirsiz veya deneysel değil geleneksel, standart, sınanmış, bilindik temsiliyet sistemlerine ve kanonlara sadık olmak ilk elde sayılabilir. Estetik olarak tutucu, stilistik olarak tep- kisel, evrensel şekilde erişilebilir, kolayca anlaşılabilir, apaçık ve tek boyutlu ya da belirsizlikten arındırılmış olmak da bunlara eklenebilir. Muhafazakâr, hatta dogmatik olmak da kiçin nitelikleridir… Kiç Sözlüğü’nde bir mimarın, bir akademisyenin sonra sade bir yurttaşın ortak dilini kurup, bir kentin geçirdiği değişimler üzerinden Türkiye modernizasyonun geldiği bulanık aşamanın çığır açıcı bir eleştirisini bizlere sunuyor. Bu özgün sözlük; sanattan ideolojiye, iktidardan psikolojiye kadar onlarca uğrağında ‘kiç’ olanın hacimli otopsisini yapıyor, neşteri elinde tutansa yine sapına kadar ‘politik’ ve varlığını tehdit edene karşı asla lafını esirgemiyor!

Her kent kendi kiçlerini yaratır, kiçlerle karşılaşmadan bir kentte bir gün geçirmek bile imkânsızdır. Sıradan insanlar kiçlerin çekimine kapılır, kalabalıklara ucuza hoş- ça vakit geçirtmek için icat edilmiş o kadar çok kiç vardır ki, bunları kent yaşamından ahlakçı bir şekilde dışlamaya kalkışmak hayata tavır almaya benzer. Kiç, mutlu mesut bir manza- ra kurmak için eldeki son kentsel araçtır, yalnızca bu nedenle bile geniş bir meşruiyet bulmaktadır. Kent merkezinde gündelik hayatın tamamı şu veya bu şekilde kiçleşmiştir, hiçbir şey kiçin endorfin sa- ğanağından kurtulamaz. Mallar, kişiler, kurumlar ve mekânları, ken- di kendilerini kiçleştirmeden, gündemde kalmanın yolunu bulamaz. Bütün popüler ifade tarzları, kiçleşerek ortalıkta dolanabilirler. Me- sele dolaşım adına neyin ne kadar feda edileceğine karar vermekle ilgilidir. Elbette her şey feda edilmez. Ama bazı şeyler feda edilebilir.

Levent Şentürk

Kiç Sözlüğü

Kült No: 20
Seri No: 1
ISBN: 978-605-85860-5-5
Sayfa Sayısı: 80 ✪