Max Waldman

Max Waldman

Futuristika’ya bir okuyucusundan hediye geldi. Bazı Kadıköy akşamları sürprizlere doğurgandır. Futuristika ve meçhul okuyucu ortak çalışması, görseller okuyucudan, metin bizden;

Max Waldman, tamamen fotoğrafa odaklanmış biriydi. 1919-1981 yılları arasında yaşadı. Manhattan’da doğdu. 1943 yılına kadar, eyalet öğretmenlik okulu ve sanat okuluna devam etti. Daha sonra, 1944 yılında New York’a döndü ve heykeltraşlık eğitimi aldı. 1965 yılına kadar, moda ve reklam fotoğrafçılığında başarılı bir kariyer edindi. Sonra 17th Street sanat stüdyosunu kurdu ve “istediği gibi fotoğrafçılık” yapmaya başladı.

Öncelikle arkadaşları olan Marcel Marceau ve Morris Carnovsky gibi sanatçıların fotoğrafını çekerken, 1971 yılında Waldman on Theater’ın yayınlanmasıyla, ödüller ve ün geldi. 1977 yılındaki Waldman on Dance ise, ticari başarısını katladı. çalışmaları sayısız kütüphane, sanat galerisi, sanat müzesinde sergilendi.

Waldman’ın fotoğraflarına “bakarken” ya da onları “izlerken”, Waldman’ı etkileyen klasik/rönesans dönemi sanatçıların, Goya’nın, Rembrandt’ın izlerini görüyoruz. Waldman Shakespeare severmiş, görüntülediği dans ve tiyatro sahnelerindeki anlardan bunu anlıyoruz. Babası, Max Waldman henüz sekiz yaşındayken öldüğünde, beş çocuğa bakmakta zorlanan annesi onları evlatlık verdi. Waldman, belki dans edemediği çocukluğunun acısını çıkarmak üzere, tüyler ürpertici sahne anları yakaladı.

[simpleviewer=63,670,900] ✪

Bazı rahatsızlıkları olan kişileriz. Ocak 2008’den bu yana garip aralıklarla sürüyoruz. Kapalı veya yayında olmadığımız anlar, yayında olduklarımızdan epey az.

2017 yılında belirsiz süreliğine ara verdik. Karar alındığında sitede beş bine yakın kısa/uzun metin vardı; şu anda bu sayı iki binin biraz üzerinde. Geriye dönük olarak ömrünü tükettiğini açık eden metinleri silmeye devam edeceğiz. Silmesi yazmasından uzun sürüyor ve daha meşakkatli. Metinlerin de ömrü vardır. – Devamı için: [Meram]