Monarşinizin mezarlarına tüküreceğiz

Oligarşik yönetimleri temize çıkarma propagandasına karşı lafı gediğine koyan musiki.
Eylül '22

Güncel ilgimizi çektiğinden değil, geçmiş şimdiki zamanı etkilemedikçe bir geleceğimiz olmadığını düşündüğümüzden, monarşi karşıtı şarkıları hatırlatmak istedik. Çünkü hemen heryerdeki oligarşik iktidar odakları isyan şarkılarını her zamankinden fazla baskı altında tutuyor. Gözümüz üzerinizde.

İngiltere’nin en uzun süre hüküm süren hükümdarının ölümü şok edici olmasa da, görüyoruz ki hatırı sayılır bir kitle için yine de şaşırtıcı, neredeyse hüzünlü olmuş. Hemen her toplumsal olayda gözlendiği gibi, yine klişeler ve abartılarla bombardımana tutuluyoruz – politik liderlerin ölümleriyle çamura bulanmış itibarlarının geleneksel ve sosyal medya ile temizlenme çabası.

1977’de Sex Pistols, Thames Nehri üzerinde Kraliçe’nin tahttaki 25. yılını kutlamak için teknede konsere yeltendiğini duyan polisler elektriği kesiyor, ancak pank elektriği kesilemiyor, başka örneklerle sürüyor.

Sex Pistols – God Save the Queen

“Tanrı Kraliçe’yi, herkesi birer moron yapmış faşist rejimi korusun.”

Manic Street Preachers, ‘Repeat (UK)’ (1992)

“Tekrar tekrar söyleyin / Kraliçe’yi de memleketi de sikeyim’”

The Stone Roses, ‘Elizabeth My Dear’ (1989) 

“Rahat yok bana, onu tahtından edene dek”

Chumbawamba – Farewell to the Crown

“Hoşçakal medya fahişesi, yoksullar için tüm o göstermelik yardımların, tüm sahte suratların, hoşçakal”

THE RESTARTS – parasite monarchy

“O boktan sarayı basalım ve o pislikleri sokağa dökelim, onların evsiz ve aç, hiçbir şeyleri olmadan acı çektiğini görmek istiyorum.”

Fazlası da var, isyan emek ister: Paul Heaton and Jacqui Abbott, ‘Heatongrad’ (2015), Pet Shop Boys, ‘Dreaming of the Queen’ (1993), Bob Vylan, ‘England’s Ending’ (2020). ✪

Arşivler