Montmarte’nin kızıl bakiresi

29 Mayıs, öğretmen ve hemşire, Fransız Kömünü’nün önde gelen eylemcilerinden, anarşist ve feminist Louise Michel’in doğum günüdür. III. Napolyon, kendisini devlet okulunda öğretmen olarak çalıştırmayınca, koyu bir Bonapartizm karşıtı oldu. Hatta III.Napolyon’a suikast düzenleme organizasyonunda yer aldığı bile söylendi.Bir yolunu bulup, Paris’te Montmarte’de öğretmenlik yaptı. Paris Komününde hem tıbbı yardımda çalıştı hem de barikatlarda yer aldı. Alevler içindeki şehirde yanan ateşi “gündoğumu” olarak tarif etti. Yargılandı, ülke dışına çıktı, 6.5 yıllık sürgünden sonra tekrar Paris’e döndü, polislere hakaret edince tekrar tutuklandı. 9 Ocak 1883 tarihindeki ünlü yargılamada, aralarında Peter Kropotkin, Emile Gautier, Bordat ve Bernard’ın da olduğı 68 anarşist mahkemeye
Mayıs '09

29 Mayıs, öğretmen ve hemşire, Fransız Kömünü’nün önde gelen eylemcilerinden, anarşist ve feminist Louise Michel’in doğum günüdür.

III. Napolyon, kendisini devlet okulunda öğretmen olarak çalıştırmayınca, koyu bir Bonapartizm karşıtı oldu. Hatta III.Napolyon’a suikast düzenleme organizasyonunda yer aldığı bile söylendi.Bir yolunu bulup, Paris’te Montmarte’de öğretmenlik yaptı.

Paris Komününde hem tıbbı yardımda çalıştı hem de barikatlarda yer aldı. Alevler içindeki şehirde yanan ateşi “gündoğumu” olarak tarif etti. Yargılandı, ülke dışına çıktı, 6.5 yıllık sürgünden sonra tekrar Paris’e döndü, polislere hakaret edince tekrar tutuklandı.

9 Ocak 1883 tarihindeki ünlü yargılamada, aralarında Peter Kropotkin, Emile Gautier, Bordat ve Bernard’ın da olduğı 68 anarşist mahkemeye çıkarıldı. “Anarşistlerin manifestosu” isimli bir belge yazmışlardı, anarşistlerin isteğini şöyle tarif ediyorlardı: “Herkes için ekmek, bilgi, bağımsızlık ve adalet istiyoruz, herkes için.” Kropotkin ve diğerleri 5 yıl hapis cezasına çarptırılınca, Louise Michel öncülüğünde kalabalık bir grup Paris’te yürüyüş yaptı. Tekrar hapis yatan Michel, hapisten çıktıktan sonra bir konuşma yaparken, sol kulağından vuruldu. Suikastçısını savundu: “Kötü bir toplum tarafından yönlendirilmişti.”

Yaşamının son yıllarında anarşizm hakkında yazılar ve konuşmalar hazırladı. Cezayir dönüşü hastalandı ve 9 Ocak’ta hayatını kaybetti. Son günlerinde, Rus Devrimi’ni haber verdiklerinde, odada dans edip uzandığını ve “Artık ölmeye hazırım” dediğini söylerler.

İspanya İç Savaşı’nda fransızca konuşanların çoğunlukta olduğu iki birliğin ismi Louise Michel Müfrezeleri’ydi.

Les Louis Michels – Feyz alınmış fransız jazz/punk grubu ✪