Nobel’in evinde Lenin kafası

Alfred Nobel. Dinamitin mucidiydi ve 1901’den beri her yıl onun adına Nobel ödülü veriliyor. Nobel ailesi, baba Immanuel Nobel iflas edince 1837’de Finlandiya’ya oradan da 1842 yılında St. Petersburg’a taşınır. Nobel ailesinin Rusya ile sıkı ilişkileri bulunuyordu. Rus ordusu için silah üretiyordu. Kırım Savaşı sona erince Immanuel Nobel tekrar iflas eder ve iki oğlu Alfred ve Emil ile birlikte Stokholm’e geri döner, diğer oğulları Robert ve Ludvig ise St. Peterburg’da yaşamaya devam eder. Ludvig 1874’te kendisi için sarı duvarları olan iki katlı özel bir ev yaptırır. Rus vatandaşlığına geçmeyi düşündüğü günlerde 1917 devrimi olunca Ludvig Nobel Rusya’dan kaçmak zorunda kalır.
Aralık '16

Alfred Nobel. Dinamitin mucidiydi ve 1901’den beri her yıl onun adına Nobel ödülü veriliyor. Nobel ailesi, baba Immanuel Nobel iflas edince 1837’de Finlandiya’ya oradan da 1842 yılında St. Petersburg’a taşınır. Nobel ailesinin Rusya ile sıkı ilişkileri bulunuyordu. Rus ordusu için silah üretiyordu. Kırım Savaşı sona erince Immanuel Nobel tekrar iflas eder ve iki oğlu Alfred ve Emil ile birlikte Stokholm’e geri döner, diğer oğulları Robert ve Ludvig ise St. Peterburg’da yaşamaya devam eder.

Ludvig 1874’te kendisi için sarı duvarları olan iki katlı özel bir ev yaptırır. Rus vatandaşlığına geçmeyi düşündüğü günlerde 1917 devrimi olunca Ludvig Nobel Rusya’dan kaçmak zorunda kalır.

Yıllar sonra oğlu Emanuel Nobel ise, Gorki ile Nobel ödülü için yarışan İvan Bunin’den yana olur ve onun ödülü almasına yardım eder. Fransız vatandaşı olan İvan Bunin, 1933’te Nobel Edebiyat Ödülü alan ilk Rus yazar olarak tarihe geçer.

Ludvig Nobel’in yaşadığı ev bugün hala ayakta ve üstelik bir odasında Lenin’in kafası yaşıyor ✪

Önceki

Der Orchideengarten

Sonraki

Bir bitmediniz ki herkes sanatçı olsun [Pop – Art]