NS-Frauen-Warte

Nazi propaganda bakanlığı onayıyla yayımlanan tek kadın dergisi ‘NS-Frauen-Warte
Eylül '12

Nazi propaganda bakanlığı onayıyla yayımlanan tek kadın dergisi olan ‘NS-Frauen-Warte , toplumda annenin önemi ve ev kadınlığının milliyetçi devlet ve toplum için nasıl bir değer olduğunu yansıtmak üzere 1941-45 yılları arasında yayımlanmıştı.

Derginin ana konuları arasında Sovyet ve Britanya düşmanlıkları, çocuklara ölümsüzlük duygusunu aşılamaya çalışan şiirler, kadınları çocuk yapmaya teşvik eden yazılar, entelektüel düşüncenin toplumsal açıdan tehlikeleri, Nazilerin kadın ve çocuklara yönelik çalışmaları gibi propaganda başlıkları bulunuyordu.

ALINTI:

“Ruh, vücutta zaman içinde görünür kılınır.” Nietzsche buna ikna olmuştu. Tamamiyle entelektüel olanların çirkin olması tesadüf olamaz. Bir şey hariç hiçbir şeyi olmayan insanlar görüyorum. Onları -sakatlar- diye adlandırıyorum.” Entelektüel kişi sakattır; ruhu zayıf fiziğiyle zıt biçimde hastalıkla şişmiştir; soluk, çirkin bir iriliktedir, kilerdeki köksüz bir bitki gibi kansız ve soluktur. Bu yüzden köküne sahip yeşilmi yeşil ve hakiki ruhaniyetin  toprağına yakın olan her şeye karşı kinle doludur.

– Irkın Ruhu

Kaynak: ub.uni-heidelberg.de ✪