Orta Dünya çizimlerinin kraliçesi gitti

JRR Tolkien'in sağlığında onayladığı ilüstratör olan Pauline Baynes geçen hafta hayatını kaybetti. Tüm bu Tolkien endüstrisi oluşmadan önce, büyük yazar, yarattığı dünyayı onun tasvir etmesini istemiş, onun tasvir ettiği dünyanın yarattığına benzediğini hayattayken onaylamıştı.

Ağustos '08

JRR Tolkien’in sağlığında onayladığı illüstratör olan Pauline Baynes geçen hafta hayatını kaybetti. Tüm bu Tolkien endüstrisi oluşmadan önce, büyük yazar, yarattığı dünyayı onun tasvir etmesini istemiş, onun tasvir ettiği dünyanın yarattığına benzediğini hayattayken onaylamıştı.

60’lı yılların sonlarında, Baynes çizimi olan Orta Dünya haritası yayınlandı. (Büyük versiyon için görsele tıklayınız.) Güzide vinyetlerin de yer aldığı bu haritadaki Orta Dünya ayrıntıları eşsizdir. Ayrıca Yüzük Kardeşliği için yapılan illüstrasyon da muhteşem bir çalışmadır.

Pauline Baynes, yakın çevresine, Tolkien’in karısının, eşinin olağanüstü eserini okuduğundan şüphe ettiğini aktarmıştır. Buna neden olan olay ise şöyle gelişir; Baynes, aşağıda da görülen Yüzük Kardeşliği-Orta Dünya haritasını hazırlayıp Tolkien’i ziyarete gider. Haritanın üzerinde Dokuz ak süvari, yani yolcular, Frodo, Sam, Aragorn, Gandalf, Boromir, Legolas, Gimli, Merry ve Pippin çizilmiştir. Alt kısımda ise, Orklar, dokuz kara süvari, Gollum ve en sağda ise Shelob vardır.

Tolkien, bir yazım hatası hariç haritayı çok beğenir ve eşi Edith’i çağırır. “Pauline ne yapmış baksana…” der karısına. Edith haritayı inceler ve alt kısma gelince, Shelob’u gösterip “Aman tanrım şu örümceğe bakın!” der.

Baynes, aralarında C.S. Lewis’in Narnia Günlükleri’nin de olduğu 100’den fazla kitaba illüstrasyon ve kapak tasarımı hazırlamış, sayısız dergiye, reklama ve tebrik kartına çizimler yapmıştı. 1922 doğumlu sanatçı, 1 Ağustos tarihinde yaşama veda etti. ✪