Outlet’te iki sergi: “Seyir Terası” ve “Bir yaz günü öğleden sonra”

İzmir’de yaşayan sanatçı Tufan Baltalar’ın son dönem çalışmalarından oluşan “Seyir Terası” ve Melis Ağazat’ın yeni denemeler yaptığı “Bir yaz günü öğleden sonra” sergileri 14 Nisan- 15 Mayıs arasında Outlet’te görülebilir.
Nisan '10

Outlet//İhraç Fazlası Sanat, programına iki sergiyle birden devam ediyor. İzmir’de yaşayan sanatçı Tufan Baltalar’ın son dönem çalışmalarından oluşan “Seyir Terası” ve Melis Ağazat’ın yeni denemeler yaptığı “Bir yaz günü öğleden sonra” sergileri 14 Nisan- 15 Mayıs arasında Outlet’te görülebilir.

Resim ve heykel/objelerini, uzun soluklu bir projenin elemanları gibi gören Tufan Baltalar, bütünde ürettiklerinin birikmesiyle ilgilenir. Tutkulu bir koleksiyoner gibi, bu parçaların bütünde “kişi”yi anlamaya yarayacak unsurlar olduğunu düşünür. Basit, kolay bulunacak malzemeleri, zaman içinde geliştirdiği tekniğiyle bambaşka biçimlere, dokulara dönüştürür. Ve sonuca odaklanmaktansa, o sonuca giden yoldaki izleri göstermeyi tercih eder. Tamamlanmamış ya da parçalanmış anlar/kişiler, küçük bir çalılık ya da sessizliğin içindeki bir hışırtı Baltalar’ın çalışmalarının içine girer. Çalışmaları sürekli yeni deneylerle dönüşse de sanatçı, çoklukla kendi yüzünü ve bedenini üretimine katar ve herbir işi tanıdık kılar.
Melis Ağazat’ın çalışmaları koku ve hafıza arasındaki ilişkiyle ilgilenir. Sanatçı, insan kimliğinin kurucu bir parçası olarak gördüğü koku üzerine giderek bu uçuşkan elementin ağırlığı üzerine durur. Ağazat’ın Outlet Proje Odası’nda gerçekleştireceği enstalasyon, çocukluğunda adada yaşadığı bir yaz günü öğleden sonrasının hafızasına kokularla işlenen görüntüsüdür. Sanatçı mekânı, o günü yeniden yaşamak için kullanırken, izleyiciye de tanışık olduğu ancak beklemediği yeni bir deneyim yaşatmayı hedeflemektedir.

Tufan Baltalar’ın Outlet’in giriş katında yer alan sergisinde, resimden, seramiğe, kâğıt objelerden kitaba kadar pek çok farklı malzeme ile yapılmış çalışmaları görülebilecek. Baltalar, bir Seyir Terası inşa etmek üzere yola çıkar ve terasın yer alacağı panoramaya bir süreliğine dâhil olmak ve bu deneyimi başkalarıyla da paylaşmayı arzu eder. Küçük küçük çizimlerle başlayan konu, giderek sanatçıyı bu terasta daha uzun vakit geçirmeye götürür ve zamanla olayı olmayan bu hikâyenin ana hatları belirginleşir. Baltalar bu küçük ve basit evin içinden zor ve heybetli arazilere, küçük su birikintilerinden bahçeler ve yürüme yollarına kadar, bir ormanın içindeki pek çok küçük detayı çalışmasının eksenine katar.
Ağazat, proje odasında gerçekleştirdiği, video, porselen ve kokulardan oluşan enstalasyonunda, aynılık içinde zamanı, unutuşu, süreyi ve hafızayı sorgular. Bu psikolojik yolculuklar sonucunda enstalasyonunu oluşturur. Nostaljiye bulaşmadan daha kişisel bir estetik oluşturmaya çalıştığını söyleyen Melis Ağazat, “ Herkesi o kokuyla başbaşa bırakarak kendi belleklerinde yolculuğa davet ediyorum. O an izleyicinin kendi süresiyle (hatırladıkları, unuttukları, çağrışımları) mekânla ve kokuyla sadeleşmesini hayal ediyorum.” diyor.

“Seyir Terası” ve “Bir yaz günü öğleden sonra” sergileri 14 Nisan-15 Mayıs arasında kadar Salı’dan Cumartesi’ye 10.00-18.30 saatleri arasında Outlet//İhraç Fazlası Sanat’ta görülebilir.

Tufan Baltalar – 1972 Edremit doğumlu Tufan Baltalar, 1994 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanat Fakültesi Resim Bölümünden mezun oldu. Katıldığı sergiler arasında “Acil Çıkış”, Outlet//İhraç Fazlası Sanat (İstanbul), “Gerçekçi Ol, İmkânsızı Talep Et”, Karşı Sanat (İstanbul), “Plastic Tree Vol. I”, Dirimart (İstanbul), “Hava Boşluğu”, Galerist (İstanbul), “Alis Alis’e Karşı”, Kasa Galeri (İstanbul), “Sıkıntı ve Gökkuşağı”, Akbank Sanat (İstanbul) ve K2 Güncel Sanat Merkezi (İzmir)’de gerçekleştirdiği kişisel sergisi “Oda 243” sayılabilir. Sanatçı, İzmir’de yaşamakta ve çalışmaktadır.

Melis Ağazat – 1975 doğumlu Melis Ağazat, Marmara Üniversitesi Ekonometri bölümünü bitirdikten sonra, Harpar’s Bazaar dergisinde moda editörlüğü yapmaya başlamıştır. 2003-2005 yılları arası Londra’da Saint Martins College of Art’da kısa dönemli “curating art exhibition” ve “spatial design” sanat eğitimi sertifika programlarına katılmıştır. 2005 yılında Apartman Projesi’nde ilk kişisel sergisini gerçekleştiren Ağazat’ın sergileri arasında 2006 “Metastaz”, 2007 “Like a Prayer” ve “Arımaya”, 2007’de “Sobe” sergisi sayılabilir.

Outlet//İhraç Fazlası Sanat – Outlet, sosyal ve kültürel adaletsizliğin bunca derinleştiği bir ortam/zamanda, lüks olarak görülen sanatı, kitlelerle buluşturma girişimidir. Outlet; müzeler, enstitüler, banka galerileri, kurumlar arasında giderek sıkışan sanat ortamı için bir nefes alma alanı yaratmayı ve yenilikçi, risk alabilen projeler gerçekleştirmeyi hedefler. Sanatın gündemini takip etmek isteyenlerin yeni adresi Outlet; Canan Pak, AYK, MAS Matbaası, BenQ, The Point Otel, Beck’s, Coca Cola, Netcopy Center ve Derin Design’ın sponsorluğuyla Azra Tüzünoğlu tarafından yürütülmektedir.

Outlet Proje Alanı – Sanatçıların özgün/farklı çalışmalarına ev sahipliği yapmak, yeni projeler üretmeyi desteklemek amacını taşır. Türkiye’den ve dünyadan sanatçıların davet edilmesi ve/ya başvurularla şekillenen proje alanı; Outlet’te aynı anda birbiriyle ilintili farklı sergiler görmeyi mümkün kılar.

Sanatçı ve sergi hakkında ayrıntılı bilgi için: Amira Akbıyıkoğlu – 212 245 55 05 veya info@outlet-istanbul.org / outletistanbul@gmail.com ✪

Önceki

Lost’ta Borges – ve Casares- gölgesi

Sonraki

Joan Baez’in Japonya turnesi ve CIA