Özgür nehirler için büyük atlama

Büyük Atlama (Big Jump), nehirlerin yaşaması için tüm Avrupa’da 2005 yılından bu yana Temmuz’un ikinci pazar günü aynı saatte binlerce insanın nehirlere atlamasıyla gerçekleşiyor.

Etkinlik, bu yıl 8 Temmuz Pazar günü saat 16.00’da tüm Avrupa ve Türkiye‘de gerçekleşecek.

Hasankeyf’te Dicle, Halfeti’de Fırat, Antalya’da Alakır, Samsun’da Kızılırmak nehirlerinin kıyısında buluşulacak. Atlama sadece nehirlere olmayacak: Burdur ve Amik göllerine de atlanacak. Ayrıca Ankara Beypazarı, İstanbul Burgazada, İzmir Gediz Deltası, Muğla Yuvarlakçay, Aydın Güzelçamlık Milli Parkı gibi birçok yerde de serin sulara atlanacak.

Bir yandan nehirlerin yaşaması için mücadele verirken bir yandan da nehirlerin bizim için ne kadar değerli ve vazgeçilmez olduğunu bizzat nehrin sularına dokunarak hatırlamayı amaçlıyoruz. Büyük Atlama etkinlikleriyle bir araya gelerek hep birlikte suya karışacağız ve sularımıza yapılan müdahalelere dikkat çekeceğiz.

Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de nehirler, göller ve denizlerin çok değerli olduğunu belirten Doğa Derneği Genel Müdürü Engin Yılmaz, “Gezegenimizde yaşamın temel kaynağı olan su, devlet ve şirketlerin acımasız uygulamaları nedeniyle ne yazık ki her geçen gün bu özelliğini kaybediyor. Oysa bizler suyla olan bağlarımızı yeniden hatırlamak, suyla bütünleşmek ve yaşam kaynağımızı korumak istiyoruz. Hepinizi bu pazar nehirlere ve onların beslediği göl ve denizlere atlayarak, yaşamın kaynağı suya şükranlarımızı sunmaya davet ediyoruz” dedi.

Ayrıca 8 Temmuz’da etkinliği Twitter ve Instagram’dan #BigJump ve #BuyukAtlama etiketleri ile paylaşacağımız fotoğraflardan da takip edebilirsiniz.

Geçen yıl Büyük Atlama, Avrupa’nın 20 ülkesinde 400 farklı alanda düzenlendi. Türkiye’den Büyük Atlama’ya katılanlar, Hasankeyf’te Ilısu Baraj projesi ile tehdit altında olan Hasankeyf ve Dicle Nehri’ne, Halfeti’de Fırat Nehri üzerine yapılan barajlara, Burdur’da Burdur Gölü’nün kurumasına yol açan yanlış su politikalarına ve Alakır’da yapılması planlanan hidroelektirik santrallere (HES) dikkat çekmek için suya atladı. ✪

Bazı rahatsızlıkları olan kişileriz. Ocak 2008’den bu yana garip aralıklarla sürüyoruz. Kapalı veya yayında olmadığımız anlar, yayında olduklarımızdan epey az.

2017 yılında belirsiz süreliğine ara verdik. Karar alındığında sitede beş bine yakın kısa/uzun metin vardı; şu anda bu sayı iki binin biraz üzerinde. Geriye dönük olarak ömrünü tükettiğini açık eden metinleri silmeye devam edeceğiz. Silmesi yazmasından uzun sürüyor ve daha meşakkatli. Metinlerin de ömrü vardır. – Devamı için: [Meram]