Pakistan’da arka sokaklar kriketçilerin

Tüm dünyanın gözünün üzerinde olduğu ve yeryüzündeki en tehlikeli yerlerden biri olarak atfedilen Pakistan’da da gençler yaşıyor. Tıpkı bizler gibi. Onların da hayalleri, umutları ve hayattan zevk aldıkları uğraşları var. Haberlerde şu aralar sadece intihar bombacıları, çatışmalar ve suikastlarla gösterilen Pakistan’ın Lahor kentinin arka sokaklarında gençler geceleri eğlenmek için aralarında maçlar düzenliyorlar. Biraz farkla zira bunlar kriket maçları. Genellikle aristokrat sporu olarak bilinen kriket Pakistan’da ulusal sporlardan biri. Televizyon’da kriket maçları olduğu zaman tüm sokaklar boşalıyor. Bu zamanlarda restoranlarda siparişlerin gecikmesi kimse kızmıyor çünkü biliyorlar ki aşçılardan garsonlara herkesin bir gözü maçta. Pakistan geçen yıl Kriket Dünya Şampiyonası’nda İrlanda’ya yenilse
Ocak '08


kriket2.jpg

Tüm dünyanın gözünün üzerinde olduğu ve yeryüzündeki en tehlikeli yerlerden biri olarak atfedilen Pakistan’da da gençler yaşıyor. Tıpkı bizler gibi. Onların da hayalleri, umutları ve hayattan zevk aldıkları uğraşları var.

Haberlerde şu aralar sadece intihar bombacıları, çatışmalar ve suikastlarla gösterilen Pakistan’ın Lahor kentinin arka sokaklarında gençler geceleri eğlenmek için aralarında maçlar düzenliyorlar. Biraz farkla zira bunlar kriket maçları. Genellikle aristokrat sporu olarak bilinen kriket Pakistan’da ulusal sporlardan biri. Televizyon’da kriket maçları olduğu zaman tüm sokaklar boşalıyor. Bu zamanlarda restoranlarda siparişlerin gecikmesi kimse kızmıyor çünkü biliyorlar ki aşçılardan garsonlara herkesin bir gözü maçta.

Pakistan geçen yıl Kriket Dünya Şampiyonası’nda İrlanda’ya yenilse de 1992’de Britanya’yı yenmişler. Bu unutulmaz anlardan biri onlar adına. Hatta Hindistan ile 2000 yılında kopan ilişkiler 2003 yılında Kriket Dünya Şampiyonası için karşı karşıya geldiklerinde tekrardan başlamış. Kolay değil bütün bir halk neredeyse bu olayı bekliyormuş ve iki ülkede yaşananlardan dolayı geri çekilmeyi göze alamamış.

Şimdi Lahor’un arka sokaklarında iki apartmanın arasındaki boşlukta kendi kurallarıyla kriket oynuyorlar. Bazen ışıklar sönse de, kimi zaman geceleri sokağa çıkma yasağı olsa da fırsat buldukları her gece onlar bu maçları yapıyorlar.

İstanbul gibi trafik sorunu yaşanan Lahor’da birazdan oynadıkları apartman aralığı araba parkına dönecek, o zamana kadar maç bitmediyse tek çözüm trafiğin azaldığı bir caddede ya da şansa boş kalmış bir alanda son vuruşa kadar devam. Her zaman şanslı olunmuyor, bazen uygun yer bulunamadığı için ertesi güne kalan maçlar var.

Lahor dışında da durum aynı, arka sokaklar genelde gündüz çalışan gençler için maçların yapılabileceği tek yer. Okula gidenler ise çevrelerinde boş bir saha varsa, ders sonralarını burada geçiriyorlar. Çoğunun hayali aynı: ileride ünlü bir kriket oyuncusu olmak.

kriket3.jpg ✪