Papa arabaları

Papaların araçları eşliğinde kısa bir zaman yolculuğu... Roma Katolik Kilisesi, diğer adıyla Papalık, ruhani lider Papa milyarlarca insan için kutsal bir kişidir. Ülkesi Vatikan dışında bir yere gideceği zaman olay olur.
Nisan '08

Papaların araçları eşliğinde kısa bir zaman yolculuğu…

Roma Katolik Kilisesi, diğer adıyla Papalık, ruhani lider Papa milyarlarca insan için kutsal bir kişidir. Ülkesi Vatikan dışında bir yere gideceği zaman olay olur. Gittiği ülkedeki Hristiyanlar Papa’yı bir kere görmek için birbirleriyle yarışırlar, hatta ezerler. Geçmişe kısa bir yolculuk yaptığımızda papaların gezilerinde bindikleri araçlar zamanın da değişimini gösterir nitelikte.

Papa VI. Paul’ün 1969 yılının Ağustos ayında Uganda’ya yaptığı ziyarette Kambala’da bulunan binlerce Hristiyan onu görmek için saatlerce beklemişti. Papa üstü açık arabayla halkı selamlamış ve onları kutsamıştı.

Bu sefer Papa II. Jean Paul’dü ve Ekim 1979’da ABD gezisi sırasında üstü açık bir arabayla, beyazların girmekten tedirgin oldukları Harlem’e gitmişti.

Papa II. Jean Paul belki de en fazla gezen papalardan biriydi. ABD gezisinden önce Ocak 1979 yılında Meksika’ya gitmişti. Gelenek olduğu üzere üstü açık bir arabada halkı selamlıyor. Metropolitan Katedrali’nin civarında binlerce Meksikalı Papa’yı yakından görmenin mutluluğu içindeydiler.

Tarihin en önemli anlarından biri, 13 Mayıs 1981. Üstü açık arabayla halkı selamlayan Papa II. Jean Paul, Mehmet Ali Ağca tarafından vuruluyor ve koruması hemen yardımına koşuyordu. Bu tarihten sonra Papa üstü açık arabalarla gezecekti yine ama biraz farkla…

Papa II. Jean Paul vurulmasının ardından gezilerine devam ediyor ve Ottawa’ya gidiyordu. Rideau Kanalı’nda Papa bindiği tekneden çevredeki halkı selamlıyordu ama artık önünde kurşungeçirmez bir cam vardı.

Hristiyanlar için iki kutsal insan. Yaşayan efsane Rahibe Teresa ve Papa II. Jean Paul 1986 yılında Hindistan’ın Kalküta eyaletinde halkı selamlıyor. Arabanın üstü açık ama çevresi kurşungeçirmez camlarla kaplı.

Sadece kurşungeçirmez cam yetmez korumak için koskoca Papa’yı. 1987 ABD ziyaretinde Çin Mahallesi’ne giden Papa II. Jean Paul’ü gizli servis elemanlarından polislere binlerce kişi tam anlamıyla etten bir duvar ile koruyordu.

Papa arabasından indikten sonra, korumalar arasında vaaz vereceği kiliseye giderken genelde hep aynı görüntü oluşuyor.

İstisnalar kaideyi bozar mı? İşte 1995 Ocak ayı ve Papa II. Jean Paul Papua Yeni Gine ziyareti sırasında bu kez kurşungeçirmez cam olmayan arabasında halkı selamlıyor.

Bir istisna daha. Papa oluşunun 20. yılında ülkesi Polonya’da 20,000 kişilik kalabalığın içinde II. Jean Paul halkı selamlıyor. Korumasız olması belki de kendi ülkesine duyduğu güvenin bir göstergesi.

Son Papa XVI. Benedict 2005 Mayıs’ında Roma’da korumaları eşliğinde halkı selamlıyor.

Yıllar geçip Papalar değiştikçe arabalarda, koruma şekilleri de değişiyor. Değişmeyen tek şey insanların bir şeye inanma ihtiyaçları… ✪