SİNEM DEĞER Heykel / Lisans Masa ve Sandalye (“Odana Git” serisinden), 2011 Karışık teknik 100x160x120 cm.

[Pera Müzesi] Deneyimin ötesi

Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Öğrenci Projeleri
Ağustos '12

10 Ağustos – 30 Eylül 2012

Kuruluşundan bu yana her yıl yaz aylarında salonlarını genç sanatçılara ve sanat eğitimi veren kurumlara ayıran Pera Müzesi, bu yıl da İzmir’den Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’ni ağırlıyor.

Geniş bir yelpazede eğitim veren fakülte, aynı zamanda ülkemizde “Güzel Sanatlar” alanında üniversite bünyesinde kurulmuş ilk fakülte olma ayrıcalığını da taşıyor. Kuram ile uygulamanın, geleneksel ile yeni, öncü ve kavramsal olanın uyumlu birlikteliğine dönük bir eğitim modeli yaratma çabasıyla yola çıkan fakülte, 40 yılı bulan bir akademik geçmişe sahiptir.

Güzel Sanatlar Fakültesi’nin genç sanatçılarının seçilmiş yapıtlarından oluşan Deneyimin Ötesi sergisi resim, heykel, seramik, yerleştirme, sahne tasarımı, grafik tasarım, fotoğraf ve sinema gibi zengin ifade olanaklarını biraraya getirirken estetik deneyimlerin de önemli bir zemini olmayı amaçlıyor.

Deneyimin Ötesi, Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nin kuruluşundan itibaren alternatiflere açık olan, sanatsal üretimde süreci önemseyen, bu süreçteki düşünsel dönüşümlere ve hatta kaymalara fırsat tanıyan bakış açısını tanımlıyor. Sanat eğitimini sorunsallaştıran ve tartışan bu şeffaf yaklaşım; genç sanatçılarda öne çıkan yeni üretim potansiyellerini, “deneyim” kazanma ve bunu sürekli kılma durumuyla ilişkili olarak değerlendirmek gerektiğine inanıyor.

Dış dünya ile yüzleşip, gerçekler ve düşler arasında şekillenen anlatılar üzerinden özel bir görsel dil ve anlatım bütünlüğüne ulaşan bu ürünlerin bizi taşıdığı yeni anlam olasılıklarına bakmayı öneren sergi, hareketli bir sanat ortamında profesyonel olarak şimdiden yer almaya başlayan öğrencilerin işlerinden bir seçki sunuyor.

“Deneyimin Ötesi” başlığı, her ne kadar gelip geçici olan, risk içeren ve yanılma olasılığı yüksek işlerle üretim ve tasarımları tanımlasa da; kişisel algı ve tepkilerin ayrımlarını örnekleyen bir esaslı kapsam olarak karşımızda duruyor.

[raw]
[one_half]

SÜLEYMAN DUMAN Fotoğraf / Lisans
Davetsiz, 2011
Renkli reçine kaplı siyah-beyaz fotoğraf
Düzenleme, 6 parça, 20×25 cm. / 25×20 cm.
[/one_half]
[one_half last]
SİNEM DEĞER Heykel / Lisans
Masa ve Sandalye (“Odana Git” serisinden), 2011
Karışık teknik
100x160x120 cm.
[/one_half]
[clear]
[/raw] ✪